Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 6

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 6
Prezentujemy kalendarz rozwoju dziecka na szósty miesiąc. W tym okresie Twój maluszek, choć jeszcze nie siedzi samodzielnie, dzielnie próbuje swoich sił. Przemieszcza się, jak tylko potrafi najlepiej. Trzeba ci wiedzieć, że próbuje dotrzeć wszędzie. Zobacz, jakie zmiany czekają cię podczas szóstego miesiąca rozwoju dziecka.
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 6

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 6

Rozwój fizyczny dziecka

Z pewnością twój maluch  nie siedzi jeszcze samodzielnie – czasem udaje mu się usiąść, ale zaraz przewraca się z powrotem. Teraz nadszedł czas na zmianę wózka – spacerówka będzie idealna, gdyż dziecko jest bardzo ciekawe świata, a leżąc na brzuchu jest w stanie unieść tułów opierając się na kolanach i dłoniach. Przyjmowanie takich pozycji w zwykłym wózku może być niebezpieczne.

Polecamy: Etapy wzbogacania diety

Dziecko interesuje się otaczającym go światem i stara się dotrzeć w nieznane mu rejony – udaje mu się to dzięki turlaniu oraz pełzaniu. Niestety turlając się dziecko nie potrafi pokierować swoim ciałkiem, dlatego też przygotuj się na dużo siniaków i częsty płacz.

Maluch bawi się zabawkami, przerzuca je z jednej ręki do drugiej. Chwyta przedmioty, które są w oddaleniu, potrafi robić to jedną rączką. Chce siedzieć samodzielnie, próbuje nazywać po swojemu rodziców czy różne czynności.

Polecamy: Jak dzieci reagują na kolory?

Maluch jest też bardzo zainteresowany jedzeniem, które rodzice mają na talerzach. Wyciąga rączki po nowe pokarmy. Możesz delikatnie urozmaicić jego menu – np. o kaszki kukurydziane rozrabiane twoim mlekiem. Idealne także będzie tarte jabłko lub puree z gotowanego ziemniaka. Pamiętaj jednak, że na początku większa część jedzenia będzie lądować na podłodze, śliniaku lub tobie. Nie zrażaj się tym, nauka jedzenia jest czasochłonna, a dziecko będzie miało przednią zabawę jeśli zachowasz spokój.

Na przełomie szóstego i siódmego miesiąca trzeba zaszczepić dziecko przeciw WZW typu B (dawka trzecia) i poliomyelitis (OPV – dawka trzecia).

Rozwój psychiczny dziecka

Im więcej będziesz mówiła do dziecka tym lepiej. Dziecko zaczyna powoli rozumieć coraz więcej. Doskonale wie, że jak zacznie krzyczeć zostanie wyjęte z łóżeczka. Skoro posiadł już taką wiedzę przygotuj się na częste jej wykorzystywanie w praktyce. Maluch bardzo dużo gaworzy – zmienia ton głosu, wymawia różne sylaby, dodatkowo potrafi powiązać dźwięk z jego źródłem.

Zauważ, że dziecko jest w stanie zapamiętać pewne rzeczy – zwykle pamięć ta obejmuje około 10 – 14 dni wstecz. Zaczyna także szukać pewnych zabawek – wie, że rzeczy znikają, ale wracają. Pomóż swojemu dziecku w rozwoju – baw się z nim w chowanie i szukanie pewnych przedmiotów.

Dziecko jest także bardzo zainteresowane swoim odbiciem w lustrze – uśmiecha się do siebie, macha, śmieje się – pomóż mu w zabawie i zakładaj mu na głowę np. kapelusze lub przebieraj je – zobaczysz jak będzie reagowało na zmianę własnego wizerunku. Pamiętaj o tym, że dziecko może zareagować strachem.

Polecamy: Doradzamy karuzele nad łóżeczko - galeria

Dziecko zaczyna reagować strachem także na obce osoby – nie jest już tak bardzo towarzyskie, jak wcześniej. Nauczyło się rozpoznawać bliskich i to do nich uśmiecha się, macha, za nimi tęskni. Obecność obcej osoby często może powodować płacz. Dziecko bawi się spokojnie tylko w obecności bliskich, jest wtedy rozluźnione, na ich widok reaguje śmiechem i radością. Taki kontakt sygnalizuje, że dziecko czuje się bezpiecznie tylko w pewnym gronie.

Maluch potrafi wyczuć, czy rodzice są w dobrym czy złym nastroju. Wybucha płaczem, gdy rodzice się kłócą i wesoło śmieje się gdy i oni są radośni.

Wskazówki dla rodziców:

  • Posadź dziecko na swoich kolanach, podtrzymaj lekko w pasie, by za chwilę spokojnie zwolnić uchwyt, pozwalając maluszkowi  na samodzielne siedzenie przez parę sekund.
  • Dobierz parami coś  ciepłego i zimnego, szorstkiego i gładkiego, itd. Daj dziecku jeden przedmiot, a po chwili drugi z danej pary. Sprawdź, czy dziecko zauważy różnicę, opisuj prostymi słowami wrażenia, jakich doświadcza.
  • Zachęcaj niemowlę do pełzania; na miękkim podłożu połóż maluszka na brzuszku, jego podeszwy ostrożnie podeprzyj dłońmi i delikatnie popchnij do przodu.
  • Zabezpiecz dom przed dzieckiem. Zdejmij zwisające nisko obrusy, schowaj przewody elektryczne, zabezpiecz gniazdka zaślepkami, opróżnij dolne szafki, kup specjalną osłonę na kuchnię.

Aby zapoznać się z kolejnym miesiącem kalendarza rozwoju dziecka:

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 7

Redakcja poleca

REKLAMA