Niepewność Twoja i dziecka
Jeżeli karmisz piersią po raz pierwszy, być może czujesz się niepewnie, bo nie wiesz jeszcze, jak należy to robić. Twoje zakłopotanie jest tym większe, że Twoje dziecko również nie ma pojęcia, jak powinno się zachować.
Zobacz też: Jak często karmić piersią?
Pomóż dziecku
Niektóre niemowlęta chwytają sutek jak starzy zawodowcy, a inne nie mają tego odruchu i nieporadnie szukają jedzenia.
Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze znalezieniem źródła pokarmu, pomóż mu. Możesz jej podpowiedzieć, co ma robić, muskając jej policzek palcem lub sutkiem. To sprawi, że Twoje dziecko obróci się w kierunku piersi.
Teraz musisz skłonić dziecko, żeby przyssało się do sutka, a to nie zawsze jest proste. Aby ułatwić jej to zadanie, dopilnuj, żeby jej usta objęły cały obszar sutka (nosi on nazwę aureoli), a nie tylko sam sutek — w przeciwnym razie obie poczujecie dyskomfort.
Sutki zaczną Cię boleć (czasem nawet mogą pękać), a Twoja córka nie dostanie tyle mleka, ile potrzebuje. Umieść sutek w jego buzi dziecka tak, aby jego usteczka objęły całą aureolę. Upewnij się, że Twoja pierś nie przykrywa noska dziecka i nie przeszkadza mu w oddychaniu.
Zobacz też: Ból przy karmieniu piersią
Apetyt – jest czy nie ma?
Gdy będziesz karmić po raz pierwszy, zacznij powoli. Wiele noworodków przez pierwsze dni życia ma niewielki apetyt; a z drugiej strony Twoje piersi powinny stopniowo wdrażać się w nowy proces.
Najpierw podaj córce każdą pierś na około 5 minut. Po kilku dniach, zależnie od apetytu dziecka, możesz zwiększyć ten czas do dziesięciu, a potem do piętnastu minut na każdą pierś.
Pamiętaj, żeby kolejne karmienia rozpoczynać od innej piersi — dzięki temu obie będą produkować tyle samo mleka.
Aby zmienić pierś lub zakończyć proces ssania, włóż palec do buzi dziecka, pomiędzy sutek a jego usta. Zawsze przed zmianą piersi i po zakończeniu karmienia przekładaj dziecko przez ramię, żeby mu się odbiło.
Co jest w piersiach poza mlekiem?
Przez pierwszych kilka dni Twoja córeczka nie będzie dostawała prawdziwego mleka. Na początku Twoje piersi będą produkować żółtawy płyn nazywany siarą, który jest bogaty w przeciwciała i komórki ochronne pochodzące z Twojego krwiobiegu.
Substancje te pomagają noworodkowi zwalczać infekcje, zanim w pełni ukształtuje się jego własny system immunologiczny. Po około pięciu dniach siara zniknie, a w jej miejsce pojawi się mleko.
Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.