Karmienie na żądanie
Do tej pory istnieją dwie szkoły karmienia. Starsze położne mówią, że dziecko najlepiej karmić z zegarkiem w ręku. Twierdzą, że do trzeciego miesiąca należy karmić dzidziusia co trzy godziny. Potem zalecają rzadziej nawet co 4 godziny do szóstego miesiąca. Od szóstego miesiąca dziecko powinno dostawać dodatkowe posiłki zgodnie z kalendarzem karmienia.
Obecnie coraz częściej poleca się jednak mamom karmić na żądanie. Po urodzeniu dziecka przez pierwsze dni jego życia warto przystawiać maluszka do piersi nawet co godzinę. Pozwala to na uzyskanie większej laktacji. W 3-5 dobie po porodzie zazwyczaj dochodzi do nawału mleka, czyli jest go bardzo dużo. Piersi są przepełnione, często mleko wręcz z nich tryska. Wtedy trzeba dbać by karmić dziecko raz z jednej piersi, tak by wypiło z niej wszystko i pierś stała się miękka, a dopiero, gdy dziecko będzie chciało nadal pić, dać mu drugą pierś. W następnym karmieniu należy zacząć od karmienia tą właśnie nieopróżnioną do końca przy poprzednim karmieniu piersią.
Czytaj też: Jak kąpać noworodka?
Nocne karmienie
W następnych dobach po porodzie, gdy już mama oswoi się ze swoim dzieckiem i zaobserwuje kiedy jest głodne łatwiej jest karmić. Można przystawiać dzidziusia do piersi co dwie, trzy godziny. W nocy każde dziecko może mięć swój rytm. Jedne maluch budzą się głodne co godzinę, inne przesypiają większość nocy. W przypadku częstych pobudek mamy muszą wykazać się cierpliwością i karmić. Noworodki, które śpią w nocy po 5-8 godzin nie powinny być specjalnie do karmienia wybudzane. Wyjątkiem jest słabe przybieranie na wadze i zalecenie pediatry. Nie należy zamieniać nocnego karmienia piersią na butelkę. Mogłoby to zmniejszyć laktację. Poza tym wartość mleka nocnego jest większa. Zawartych jest w nim więcej tłuszczów, a przez to więcej kalorii.
Dzieci z czasem chcą jeść coraz rzadziej. Po czwartym miesiącu życia przeważnie karmienie można kontynuować co około 4 godziny aż do 6 miesiąca życia. Oczywiście, gdy jest upał na dworze dziecko może znów potrzebować pić częściej, nawet co godzinę.
Czasami mamy karmiące mają wątpliwości czy ich dziecko je odpowiednio dużo mleka. Jedynym dobrym wskaźnikiem jest prawidłowy przyrost wagi dziecka. Przeważnie każde dziecko w pierwszych miesiącach jest ważone u pediatry przed każdym szczepieniem. Wtedy można się dowiedzieć czy dziecko dobrze rośnie.
Polecamy: Jak uzupełniać dietę niemowlaka?