POLECAMY

Czy karmienie piersią wpływa na płodność?

Do niedawna twierdzono, że karmienie piersią hamuje występowanie owulacji i miesiączki. Ale skąd brały się dzieci? Obecnie wiadomo, że nie jest to żadna alternatywna metoda antykoncepcji. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zbliżone do tego bez zabezpieczenia, czyli około 80%.
Czy karmienie piersią wpływa na płodność?

Jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, a karmisz piersią, powinnaś stosować środki antykoncepcyjne.

Okres połogu jest czasem, w którym organizm przechodzi zmiany i powraca do funkcjonowania jak przed ciążą. Ze względu na ryzyko zakażenia zabronione jest współżycie przez okres tych 6 tygodni. Hormony, takie jak estrogeny czy progesteron, zaczynają być ponownie wydzielane, rytmicznie - zgodnie z etapem cyklu.

Połóg - okres zmian

Niektóre Panie pomimo karmienia piersią regularnie miesiączkują, inne pierwszą miesiączkę mają dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy ta pierwsza miesiączka wystąpi, dlatego nie da się też przewidzieć terminu owulacji. Często nawet, jeśli miesiączki powrócą są one nieregularne, mogą pojawiać się dodatkowe plamienia. Może więc to być bardzo stresujący okres w życiu kobiety i jej partnera. Osoby stosujące naturalną metody zapobiegania ciąży nie mogą liczyć na metodę "kalendarzykową" czy podwyższoną temperaturę. Nie są też w stanie często wychwycić zmian w konsystencji śluzu, a więc nie mogą określić dni płodnych.

Czytaj więcej: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Jak się zabezpieczyć podczas karmienia piersią?

Jeśli miesiączka już się pojawi, a potem długo jej nie ma przy braku stosowania metod antykoncepcyjnych najlepiej wykonać test ciążowy. Taka przerwa może się okazać nowym potomkiem, choć nie zawsze oczywiście. 

Aby zredukować poziom stresu związany z prawdopodobieństwem zajścia w niechcianą ciążę należy pomyśleć o metodach antykoncepcji. Należy pamiętać, że dodatkowy stres może spowodować zmniejszenie produkcji pokarmu, a nawet jego brak. Jeśli mama jest niespokojna lub zdenerwowana, odczuwa to też dzidziuś. 

Najchętniej w tym okresie stosowane są prezerwatywy. Osoby, którym wiara nie pozwala na stosowanie mechanicznych czy hormonalnych metod antykoncepcji, muszą niestety powstrzymać się od współżycia, żeby mieć stuprocentową pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Polecamy: Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 lat temu
"Nie są też w stanie często wychwycić zmian w konsystencji śluzu, a więc nie mogą określić dni płodnych" To prawda, właśnie dlatego pomyślałam i kupiłam sobie mikroskop owulacyjny :)
/7 lat temu
Karmienie wpływa na płodność, przy częstym przystawianiu dziecka do piersi uwalnia się hormon, którego nazwy nie pomnę, tj. organizm więcej go produkuje. Zamiast spiralek i innych cudów, które tez mi proponowała moja położna - niedługo potem sama urodziła trzecie dziecko - wystarczy zacząć codzienna obserwację śluzu. Pozwoli to normalnie współżyc i nie faszerować sie chemią i nie "drutować". wystarczy dyscyplina. Mówię o metodzie Billingsa - bardzo dokładnie pisze o niej Paweł Leks na swojej stronie. Zresztą odpowiada chętnie na emaile i prowadzi przez trudne początki obserwacji i interpretacji objawów. Kiedy odczuwamy wilgotno na sromie i śluz jest przeźroczysty, spływa, tworząc "nitki" jest czas płodny. Kiedy zas śluz jest biały, nieprzeźroczysty, gęsty, grudkowaty, odczuwamy sucho na sromie mamy czas niepłodny. Ja po 3 latach obserwacji bezbłędnie odczytuje dzień jajeczkowania, po 14 dniach miesiączkę. Mam łatwiej, bo w czasie jajeczkowania odczuwam lekki ból z lewej albo prawej strony. Kiedyś w czasie badania u ginekologa zdziwionej p doktor powiedziałam z którego jajnika uwolniło sie jajo w tym miesiącu. Potwierdziła badaniem usg, że to prawda. W czasie po urodzeniu dziecka bardzo ważne jest uchwycenie momentu, kiedy pojawi się jakikolwiek śluz na sromie to oznacza, że jajowody przygotowuja się do czasu powrotu płodności, trezba zaprzestać współżycia i czekać na pojawienie się miesiączki. Aha -ważna wskazówka - kiedy pojawia sie "jakikolwiek" sluz w tym czasie odczekać 3 dni - sprawdzic czy rozwija sie w kierunku - bardziej wodnisty, przeźroczysty, spływa - jeśli nie to jest bezpiecznie. Ale to trudny czas przyznaje też przez rok nie powróciła u mnie miesiączka, ale wszystko wróciło do normy. A dla bardziej nowoczesnych apteka hormony spiralki.
/7 lat temu
Jeżeli od roku nie miała okresu to powinna iść do ginekologa lub endokrynologa.
POKAŻ KOMENTARZE (1)