Jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, a karmisz piersią, powinnaś stosować środki antykoncepcyjne.
Okres połogu jest czasem, w którym organizm przechodzi zmiany i powraca do funkcjonowania jak przed ciążą. Ze względu na ryzyko zakażenia zabronione jest współżycie przez okres tych 6 tygodni. Hormony, takie jak estrogeny czy progesteron, zaczynają być ponownie wydzielane, rytmicznie - zgodnie z etapem cyklu.
Połóg - okres zmian
Niektóre Panie pomimo karmienia piersią regularnie miesiączkują, inne pierwszą miesiączkę mają dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy ta pierwsza miesiączka wystąpi, dlatego nie da się też przewidzieć terminu owulacji. Często nawet, jeśli miesiączki powrócą są one nieregularne, mogą pojawiać się dodatkowe plamienia. Może więc to być bardzo stresujący okres w życiu kobiety i jej partnera. Osoby stosujące naturalną metody zapobiegania ciąży nie mogą liczyć na metodę "kalendarzykową" czy podwyższoną temperaturę. Nie są też w stanie często wychwycić zmian w konsystencji śluzu, a więc nie mogą określić dni płodnych.
Czytaj więcej: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?
Jak się zabezpieczyć podczas karmienia piersią?
Jeśli miesiączka już się pojawi, a potem długo jej nie ma przy braku stosowania metod antykoncepcyjnych najlepiej wykonać test ciążowy. Taka przerwa może się okazać nowym potomkiem, choć nie zawsze oczywiście.
Aby zredukować poziom stresu związany z prawdopodobieństwem zajścia w niechcianą ciążę należy pomyśleć o metodach antykoncepcji. Należy pamiętać, że dodatkowy stres może spowodować zmniejszenie produkcji pokarmu, a nawet jego brak. Jeśli mama jest niespokojna lub zdenerwowana, odczuwa to też dzidziuś.
Najchętniej w tym okresie stosowane są prezerwatywy. Osoby, którym wiara nie pozwala na stosowanie mechanicznych czy hormonalnych metod antykoncepcji, muszą niestety powstrzymać się od współżycia, żeby mieć stuprocentową pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia.
Polecamy: Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji