Przyswajaj informacje jak geniusz!

Zastanów się dobrze nad kolejnością wygłaszania argumentów oraz ich konstrukcją. W planie piszesz tylko krótkie odnośniki, które mają nasuwać ci skojarzenia.
Czeka Cię egzamin, a Ty nadal nic nie umiesz? Chcesz się nauczyć, lecz każde spotkanie z książką działa na Ciebie usypiająco? Wkuwasz na blachę, czytasz podręcznik raz po raz – nie przynosi to pożądanych rezultatów. Nie popełniaj tego błędu i zacznij rozplanowywać swoją naukę. Poznaj sposoby efektywnego uczenia, które pozwolą utrzymać Twój umysł w aktywności.
/ 06.04.2011 13:22
Zastanów się dobrze nad kolejnością wygłaszania argumentów oraz ich konstrukcją. W planie piszesz tylko krótkie odnośniki, które mają nasuwać ci skojarzenia.

Zacznij od podziału materiału. Uporządkuj go pod względem zagadnień. Nie zajmuje to dużo czasu, a pozwala ogarnąć ten chaos. Skojarz poszczególny temat z jednym hasłem. Dzięki temu nie musisz zapamiętywać całych partii materiału. Nie ucz się treści dosłownie, tylko postaraj się mówić o nich własnym językiem. Uczenie się treści na pamięć jest zawodne, ponieważ gdy wyleci nam z głowy jeden fragment, to ciężko przypomnieć sobie ogół treści.

Sprawdzaj poziom swojej wiedzy już w trakcie nauki. Wybierz zagadnienie i sprawdź co możesz o nich powiedzieć. Dzięki temu uświadomisz sobie, co powinieneś powtórzyć. Możesz poprosić kolegę lub kogoś z rodziny, aby Cię przepytał.

Zaznaczaj, zakreślaj

Idealnym narzędziem szybkiego uczenia są flamastry, dzięki którym można wyróżnić najistotniejsze treści. Jest to dodatkowe oddziaływanie na nasz wzrok. Nasz mózg zaczyna kojarzyć poszczególne zagadnienia z danym kolorem. Pamiętaj jednak o tym żeby nie nadużywać flamastrów, nie przyniesie to oczekiwanego efektu. Wyróżniaj jedynie treści, które są kwintesencją zagadnienia. 

Zobacz też: Jak rozplanować naukę w ciągu dnia

Dobrze sprawdzają się także samoprzylepne karteczki. Wpisujesz na nie te wiadomości, których nie możesz zapamiętać. Przylep je na ścianie w zasięgu swojego wzroku i zerkaj na nie przy każdej okazji.

Nagradzaj się!

Zastosuj metodę nagród i kar. Po przyswojeniu danej partii materiału pozwól sobie na małą przyjemność. Nagrodę określ sam – tabliczka czekolady, wyjście na spacer – coś, co zmobilizuje Cię do nauki. Pamiętaj, że możesz ją odebrać tylko po wykonanym zadaniu.

Wyjdź na świeże powietrze. Dotleń mózg i pozwól na to żeby informacje się uporządkowały. Dobrym sposobem jest także aktywność – bieganie, gry zespołowe. Po wysiłku fizycznym mózg odpocznie .

Zobacz też: Poznaj trzy sposoby efektywnego notowania

Redakcja poleca

REKLAMA