Przyswajaj informacje jak geniusz!

Czeka Cię egzamin, a Ty nadal nic nie umiesz? Chcesz się nauczyć, lecz każde spotkanie z książką działa na Ciebie usypiająco? Wkuwasz na blachę, czytasz podręcznik raz po raz – nie przynosi to pożądanych rezultatów. Nie popełniaj tego błędu i zacznij rozplanowywać swoją naukę. Poznaj sposoby efektywnego uczenia, które pozwolą utrzymać Twój umysł w aktywności.

Przyswajaj informacje jak geniusz!

Zacznij od podziału materiału. Uporządkuj go pod względem zagadnień. Nie zajmuje to dużo czasu, a pozwala ogarnąć ten chaos. Skojarz poszczególny temat z jednym hasłem. Dzięki temu nie musisz zapamiętywać całych partii materiału. Nie ucz się treści dosłownie, tylko postaraj się mówić o nich własnym językiem. Uczenie się treści na pamięć jest zawodne, ponieważ gdy wyleci nam z głowy jeden fragment, to ciężko przypomnieć sobie ogół treści.

Sprawdzaj poziom swojej wiedzy już w trakcie nauki. Wybierz zagadnienie i sprawdź co możesz o nich powiedzieć. Dzięki temu uświadomisz sobie, co powinieneś powtórzyć. Możesz poprosić kolegę lub kogoś z rodziny, aby Cię przepytał.

Były uparte, zdeterminowane i... lepsze od mężczyzn. Kobiety, które zawojowały świat nauki

Zaznaczaj, zakreślaj

Idealnym narzędziem szybkiego uczenia są flamastry, dzięki którym można wyróżnić najistotniejsze treści. Jest to dodatkowe oddziaływanie na nasz wzrok. Nasz mózg zaczyna kojarzyć poszczególne zagadnienia z danym kolorem. Pamiętaj jednak o tym żeby nie nadużywać flamastrów, nie przyniesie to oczekiwanego efektu. Wyróżniaj jedynie treści, które są kwintesencją zagadnienia. 

Zobacz też: Jak rozplanować naukę w ciągu dnia

Dobrze sprawdzają się także samoprzylepne karteczki. Wpisujesz na nie te wiadomości, których nie możesz zapamiętać. Przylep je na ścianie w zasięgu swojego wzroku i zerkaj na nie przy każdej okazji.

Nagradzaj się!

Zastosuj metodę nagród i kar. Po przyswojeniu danej partii materiału pozwól sobie na małą przyjemność. Nagrodę określ sam – tabliczka czekolady, wyjście na spacer – coś, co zmobilizuje Cię do nauki. Pamiętaj, że możesz ją odebrać tylko po wykonanym zadaniu.

Wyjdź na świeże powietrze. Dotleń mózg i pozwól na to żeby informacje się uporządkowały. Dobrym sposobem jest także aktywność – bieganie, gry zespołowe. Po wysiłku fizycznym mózg odpocznie .

Zobacz też: Poznaj trzy sposoby efektywnego notowania

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)