Olimpiady przedmiotowe w gimnazjum - jak przygotować się do drugiego etapu?

W listopadzie ogłoszono wyniki większości olimpiad przedmiotowych w gimnazjum. Na pewno nie wszystkim udało się przejść do drugiego etapu, ale większość ma jeszcze szansę w przyszłym roku. Tym, którzy przeszli lub mają nadzieję przejść w przyszłym roku – radzimy.

Olimpiady przedmiotowe w gimnazjum - jak przygotować się do drugiego etapu?

Informacja

Po pierwsze pamiętajcie, żeby dokładnie dowiedzieć się wszystkich szczegółów dotyczących drugiego etapu. Na stronach organizatorów powinny znaleźć się listy zagadnień i bibliografia. Czasem też w internecie lub u nauczycieli możemy uzyskać dostęp do zeszłorocznych testów.

Zanim zaczniecie przygotowania nie zapominajcie o tym, żeby:

• poznać termin i miejsce, w którym odbędzie się drugi etap;
• dowiedzieć się o tym, jak można dojechać na miejsce, czy pojedzie z Wami nauczyciel, czy szkoła będzie refundować podróż;
• zaplanować naukę – podzielić materiał na części i regularnie się ich uczyć;
• postarać się skontaktować z uczniami, którzy brali udział w olimpiadzie w poprzednich latach;

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Nauka

Najlepiej zacząć przygotowania jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Czas, od momentu podania zwycięzców do rozpoczęcia olimpiady jest na tyle krótki, że może nie wystarczyć.

Materiał, który chcemy powtórzyć i przyswoić podzielmy na części. Trzeba pamiętać, żeby nie przeciążać się za bardzo, bo oprócz olimpiady są też obowiązki szkole i domowe!

Zobacz też: Poznaj tajniki treningu twórczego myślenia.

Dzieląc materiał, korzystajmy z bibliografii, która podał organizator. Jeśli pojawia się problem ze zdobyciem podręczników (nie ma ich w bibliotekach szkolnych i miejskich), skonsultujmy się z nauczycielem.

Oprócz lektur wymienionych na liście, warto dokładnie przeczytać jeszcze raz podręcznik do gimnazjum i skorzystać z książek dla liceów.

Pamiętajcie: olimpiada przedmiotowa to nie wyjątkowo trudna klasówka. To sprawdzian, który może zwolnić z testu po gimnazjum. Jego poziom zdecydowanie przewyższa program gimnazjum, a często również liceum!

Szkoła

Część szkół przymyka oko na nieobecności uczniów na kilka dni przed drugim etapem, ale nie jest to reguła.

Przede wszystkim obowiązuje Was program szkolny i obecność na zajęciach. 

Jeśli jednak po konsultacji z nauczycielem i rodzicami, zostaniecie przez kilka dni w domu, pamiętajcie, że to czas który macie przeznaczyć na naukę!

Jeśli zaniedbacie przygotowania być może zaprzepaścicie swoje szanse na etap krajowy. A zaległości, które będziecie mieć w szkole pozostaną....

Zobacz też: Postanowienia na rok szkolny - nie tylko dla uczniów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
najpierw trzeba przejść do drugiego etapu, a to wcale nie jest proste, szczególnie w tym roku nie było