Jak się uczyć efektywnie

Jak się uczyć efektywnie

Jeżeli się uczysz, to zapewne wiesz, czym jest stres – zwłaszcza ten przed ważnymi egzaminami, kiedy czas przyspiesza, a wiedza coraz oporniej wchodzi do głowy. Wywołany jest często obawą przed porażką, brakiem zaliczenia i oblaniem egzaminu. Jak się w takim razie przygotować do egzaminu, żeby go zdać, a tym samym zminimalizować stres?
/ 08.06.2009 09:20
Jak się uczyć efektywnie

Zredukuj stres i przygnębienie

Stres powoduje obniżenie zdolności do przypominania sobie informacji (pamięć odtwórcza) i pogarsza proces nauki. Często przed ważnym egzaminem towarzyszą Ci myśli, że nie zdasz, bo na przykład będziesz miał pustkę w głowie. I wiesz co? Masz rację! Nagle zapomnisz wszystko, czego się uczyłeś lub po prostu trafisz na pytania, na które się nie przygotowałeś. Takie podejście w znaczący sposób obniża twoje szanse na zaliczenie. Trzeba wyeliminować stres z codziennego życia. Myślisz, że to niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Poniżej kilka przydatnych rad, jak zminimalizować stres, który pojawia się przed egzaminem.

Zanim przystąpisz do nauki zastanów się:

 • Jakie tematy mogą być poruszane na egzaminie?
 • Czy wiesz coś na ich temat?

Odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest poziom Twojej wiedzy:

 • podstawowy – mniej więcej orientuję się w temacie;
 • wystarczający do zaliczenia;
 • bardzo dobry – jestem spokojny.

Dowiedz się czegoś o osobie, która będzie Cię egzaminowała – nauczyciele często podkreślają, co jest dla nich istotne. Wyłapuj zwroty typu “zwróćcie uwagę na…” , “co ciekawe…” , “to jest bardzo ważne…” a jak nauczyciel mówi “to należy zapamiętać”, to już nie ma żadnych wątpliwości.

Odpowiedz na pytania:

 • Jak może wyglądać egzamin? Będzie test czy pytania otwarte?
 • Co się stanie, jeśli nie zdam? Jakie mam opcje poprawki i w jakich terminach? Czy nie będzie to kolidowało z kolejnymi egzaminami?
 • I najważniejsze!: Co się stanie jak zdam, co z tego będę miał? Wypisz 10 korzyści, jakie przyniesie Ci zdanie egzaminu, napisanie klasówki itp.

Wszystkie odpowiedzi zanotuj na kartce. W ten sposób ukierunkowujesz się na osiągnięcie zamierzonego celu. Jak mawia Brian Tracy – myśl na papierze. Dzięki temu widzisz też, co jeszcze zostało do zrobienia, a odznaczając wykonane punkty nagradzasz siebie (możesz również nagrodzić się w sposób rzeczywisty, np. kupując sobie jakiś gadżet).

Zobacz też : Jak ćwiczyć pamięć?

Kiedy już to zrobisz będziesz wiedział, czy jest się czego bać czy też nie, bo jesteś dobrze przygotowany. Odpowiadając na te kilka pytań wiesz już, jaką wiedzę posiadasz. Z łatwością określisz, czego jeszcze musisz się nauczyć. Teraz pozostaje Ci już tylko… dobrze przygotować się do egzaminu. I nie ma na to żadnego złotego środka. Najprostszą drogą jest po prostu nauczyć się wszystkiego, co jest potrzebne do zaliczenia. Tylko jak to zrobić? Jest parę zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci dobrze przygotować się do egzaminu i skutecznie wyeliminować stres, który przed nim Ci towarzyszy.

Ucz się odpowiednio wcześniej

Poświęć więcej czasu na naukę. Najgorsze, co możesz zrobić, to odkładać przygotowywanie się do egzaminu na później tak, że w końcu na kilka dni przed godziną zero okazuje się, że właściwie nie jesteś zbyt dobrze przygotowany i oto czeka cię kilka dni kucia non-stop. Ucząc się parę dni przed egzaminem potęgujesz strach: “Och, tak mało czasu już zostało, a tyle jeszcze mam do nauki!” Nauka jest wówczas nieefektywna – mózg po kilku godzinach asymilowania wiedzy męczy się i nie przyjmuje nowych informacji zbyt dobrze. np. jedna godzina uczenia się “na świeżo”, np. rano, jest równa trzem godzinom kucia po nocach!

Nie jesteś w stanie nauczyć się w dwa dni i zapamiętać wiedzy potrzebnej do egzaminu – zgodnie z prawem Murphy’ego – rzeczy zajmują zawsze wiele więcej czasu niż zaplanowaliśmy. Działaj! Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Mozart osiągnął mistrzostwo nie dlatego, że miał talent, ale dlatego, że mając 21 lat miał już za sobą 10.000 godzin spędzonych przy pianinie? Trening czyni mistrza.

Organizacja – dobrze zaplanuj naukę

Dobra organizacja jest podstawą ergonomicznej pracy i wpływa na motywację. Jeśli dobrze zorganizujesz swój czas i zrobisz wszystkie zaplanowane zadania, wolny czas będziesz mógł wykorzystać na przyjemności (m.in. kino, gry, imprezy czy spotkania ze znajomymi). Zaplanuj dokładnie cały czas, który pozostał Ci do egzaminu, np. każdego dnia będziesz się uczył określoną ilość godzin. Zalecam zrobić to jak najwcześniej w ciągu dnia. Jak dajesz radę, to ucz się rano. Jeśli chodzisz do szkoły, to po przyjściu odpocznij trochę i zabierz się za robotę. Gdy odłożysz to na koniec dnia, to prawdopodobnie przełożysz na kolejny dzień… później znowu na kolejny… i kolejny…

Swoją drogą, skoro wybrałeś studia, jakie wybrałeś, to dlaczego przechodzenie przez sesję jest czasami takie ciężkie? Zdaję sobie sprawę z tego, że zdarzają się przedmioty, które nie pasują do wybranego kierunku. Sam na kierunku komunikacja społeczna mam w zdecydowanej większości zajęcia, które z komunikacją mają tyle wspólnego, że wykładowca  przychodzi i coś mówi. Dlatego, jeżeli masz pasję, licz się z tym, że nawet idąc na studia w wybranym kierunku sporo będziesz musiał pracować na własną rękę.

Obecnie pracuję indywidualnie z chłopakiem, który zamierza studiować medycynę. Wierzę, że będzie świetny, bo podchodzi do tematu niezwykle poważnie, chociaż ma dopiero 17 lat! Uczy się biologii, chemii i anatomii na własną rękę. Poza tym ogląda medyczne seriale i uczy się nomenklatury medycznej po angielsku. Robi ogromne postępy ze spotkania na spotkanie. Ma cele i misję niesienia pomocy ludziom – tacy ludzie czynią ten świat lepszym! Jakie są Twoje cele i marzenia? Jeśli wyznaczysz je, egzaminy będą tylko małymi schodkami na drodze Twojej kariery.

Rozłóż materiał na cały ten okres i zostaw sobie jeszcze kilka dni luzu – na powtórki, relaks, nieprzewidziane okoliczności. Nigdy nie wiadomo czy na dwa dni przed egzaminem nie wydarzy się coś takiego, że na naukę nie będziesz mógł poświęcić ani minuty. Zadbaj więc o to wcześniej.

Zrób Mapę Myśli. Potrzebujesz planu? Mapy Myśli pozwalają w kompaktowy sposób widzieć zarówno przegląd projektu, ogólną ideę, jak i szczegółowe punkty projektu. Z Mapami Myśli widzisz powiązanie pomiędzy tematami, co pomaga w zrozumieniu tematu i lepszym zapamiętywaniu.

Skoncentruj się na tym, co robisz. Poświęć 100% uwagi na to, co studiujesz, nawet jeśli wydaje się to łatwe. W tym samym czasie pamiętaj, aby wyłączyć radio czy TV, które podświadomie odwracają część Twojej uwagi. Przestań zamartwiać się problemami, czy myśleć o czymś innym. Pilnuj skupienia! Jeżeli czujesz, że odlatujesz dyscyplinuj się słowami: ”Wracaj do nauki”.

Rób częste powtórki

Analizuj to, czego jeszcze musisz się nauczyć. Takie przetwarzanie informacji jest jednocześnie powtórką – co doskonale pomaga w zapamiętywaniu. Powtarzanie materiału jest bardzo ważnym elementem skutecznej i efektywnej nauki. Najszybciej tracimy informacje zaraz po ich nauczeniu. Potem spadek wiedzy maleje, wraz z upływem czasu. Można temu zaradzić, wyznaczając w odpowiednich odstępach powtórki (które są optymalne pod względem utraty danych i maksymalnych odstępów czasu, aby nie tracić go niepotrzebnie). Ogólnie, przyjmuje się, że nowo nauczony materiał powinno się powtarzać:

 • zaraz po nauce (do 10 min.),
 • po upływie 1 godziny,
 • 24 godzin,
 • 48 godzin,
 • tygodnia,
 • miesiąca,
 • 6 miesięcy.

Po tym czasie nowy materiał powinien trafić do pamięci długotrwałej, która jest niemal wieczna.

Zrób sobie przerwę

Często skupiając się zbyt długo nad jedną czynnością, zaczynamy myśleć o czymś innym. Nasza koncentracja spada, a nauka staje się bezwartościowa. Niektórzy studenci mają taką taktykę, aby przed egzaminem całą noc siedzieć, po kilka godzin bez przerwy. Niestety okazuje się, że taka nauka, mimo wielu poświęconych godzin, okazała się bezwartościowa.
Rób około 5-15 minut przerwy, co każdą sesję studiowania (optymalny czas nauki wg różnych źródeł, to 45 minut). Co 90 minut zaleca się zrobienie dłuższej, 20 minutowej przerwy. Przerwy relaksują umysł i pozwalają mu na absorbowanie wiedzy. Krótsze przerwy możesz wykorzystać na ćwiczenia, przekąszenie czegoś odżywczego, wywietrzenie pokoju czy krótki relaks. Dłuższa przerwa jest doskonała na spacer, medytację, relaksację lub krótką drzemkę, dzięki której osiągniesz jeszcze lepsze wyniki.

Naucz się krytycznego myślenia

Krytyczne myślenie składa się z procesów orientacji, analizy i oszacowania. W ten sposób unikniesz nieokreślonego strachu, że taki wielki egzamin Cię czeka. Jeśli jesteś przygotowany – to czego się bać? Bać się możesz tylko tego, że na egzaminie może być coś, do czego się nie przygotowałeś. Zatem wyeliminuj to i masz problem z głowy. Po prostu naucz się tego. Może jest to ciężkie do zrozumienia, ale od czego masz zdolnych kolegów, koleżanki albo nauczycieli? Z doświadczenia wiem, że osoby, które są w czymś dobre chętnie udzielają pomocy. Przy okazji same się uczą, więc jest to dobre nie tylko dla Ciebie, ale także dla osoby, która Ci pomaga.

Stwórz sobie pytania testowe

Ucząc się zapisuj od razu pytania do studiowanego materiału – w ten sposób łatwiej będzie Ci zrobić powtórkę. Robienie testów sprawdzających Twoją wiedzę pozwoli zorientować się, gdzie jesteś teraz oraz czego jeszcze Tobie brakuje do opanowania materiału. Pamiętając o tym, na co zwracał uwagę nauczyciel lub wykładowca, być może stworzysz test bardzo zbliżony do tego, który przyjdzie Ci pisać.

Jak notować, żeby się szybko nauczyć

Taki sposób notowania możesz czasem zauważyć w niektórych nowoczesnych książkach, w których obok zasadniczego tekstu, małymi literkami z boku zapisany jest sens, punkt, którego ten kawałek tekstu dotyczy. Jest to bardzo pomocne, ułatwia szybką orientację w tekście, ułatwia uczenie się, przyśpiesza czytanie, ponieważ w ten sposób bez zagłębiania się w treść od razu wiesz, czego on dotyczy. Skorzystaj z tego!

 • Podziel kartkę na dwie części – margines z lewej strony, kilka centymetrów i resztę przeznacz na treść zasadniczą notatki. Notuj w tej głównej “rubryce”, a po zakończeniu notowania możesz przejrzeć ją jeszcze raz i w tym lewym marginesie, zanotuj, o czym dany kawałek notatki mówi. W ten sposób na lewej stronie kartki, stworzysz sobie podtytuły, streszczające Ci zawartość akapitów. Może to być zwykłe, bezpośrednie nazwanie tego tematu. Ale może to być zapis odrobinę lepszy – np. rysunek, symbol, diagram lub śmieszne hasło – to wszystko pozwala łatwiej zapamiętać.
 • Używaj kolorowych pasków samoprzylepnych do zaznaczania ważnych informacji w książkach, rozdzielania działów, dziennika, notesu. Dzięki temu szybko znajdziesz to, czego szukasz, zyskując czas i oszczędzając sobie frustracji.
 • Używaj koszulek i segregatorów, wypracuj swój własny styl archiwizacji (tematycznie, chronologicznie, itd).
 • Stosuj znaki i symbole zamiast oznaczeń słownych, bo rysunki rozpoznaje się szybciej niż tekst.
 • Stosuj diagramy, Mapy Myśli, rysunki, schematy, wykresy. Mówi się, że jeden obraz często mówi więcej niż 1000 słów. Dzięki technikom wizualnym uruchamiasz swoją prawą półkulę mózgu.

Zapoznałeś się z całym wpisem i co teraz? Możesz te informacje zaaplikować do życia albo nic z tym nie zrobić. Bo prawda jest jedna: Będziesz miał tyle, ile wyćwiczysz i ani grama więcej.

Zaglądaj na mój blog - stale coś nowego:
www.bartekpopiel.pl