Matematyka sensoryczna

Matematyka sensoryczna
Matematyka sensoryczna to hasło, które pojawia się w ofercie prywatnych przedszkoli, ale nie tylko. Ma ono zachęcić rodziców, skierować ich uwagę na kolejny złoty środek w nauczaniu małych dzieci.
/ 24.06.2010 18:25
Matematyka sensoryczna

Inwestycja w nauczanie matematyki to dobra inwestycja na przyszłość – wszystkie egzaminy, które dziecko ma przed sobą obejmują znajomość prawideł tej nauki. Społeczeństwa informacyjne bazują na wiedzy ścisłej, w tym matematycznej. Wiele intratnych zawodów wymaga znajomości choćby podstaw matematyki.

Czym jest matematyka sensoryczna

Jest to taka matematyka, którą przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej odkrywają w toku własnej działalności. Oznacza to, że nauczyciel nie wygłasza do czterolatków wykładu na temat różnorodności trójkątów czy odcieni czerwonego. Zamiast tak postępować kładzie przed dziećmi różne figury, prosi by je pogrupować. Następnie analizuje z dziećmi zbiór trójkątów – rozmawia z dziećmi dlaczego te różniące się kształty pasują do siebie. Razem z dziećmi wodzi palcem po krawędziach różnych trójkątów, by w końcu wysnuć wniosek: te wszystkie figury mają trzy boki i trzy rogi. Matematyka sensoryczna to różnorodność gier i zabaw konstrukcyjnych, w których dzieci doświadczają długości elementów, zależności miedzy wymiarami. Na tym wczesnym etapie nauki nie wszystko musi być nazwane w sposób skomplikowany. Chodzi to raczej o zdobycie doświadczeń: wiem co to znaczy trójkąt, wiem co to znaczy 3 kredki, wiem, że jest to tyle samo co 3 gruszki, itp.

Polecamy: Trudności w uczeniu się matematyki

Gdzie szukać matematyki sensorycznej

Matematyka sensoryczna jest elementem pewnych programów edukacyjnych, takich jak: Klucz do Uczenia się Lwa Wygotskiego, pedagogika M. Montessori, „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk – Kolczyńskiej. Metodyka tych zajęć powinna być dobrze znana nauczycielom pracującym z przedszkolakami i młodszymi uczniami. Również w obowiązującej podstawie programowej zaakcentowano ważną rolę manipulacji przedmiotami i nabywania w ten sposób przez dzieci informacji o prawidłowościach matematycznych. Zatem jest szansa, że niebawem matematyka sensoryczna będzie nie tylko chwytliwym hasłem reklamowym, ale także elementem szkolnej codzienności. 

Czytaj także: Po czym można poznać dobrego nauczyciela matematyki

Redakcja poleca

REKLAMA