Kappacyzm i gammacyzm, czyli dlaczego nie mówię głosek "k" i "g" ?

Kappacyzm i gammacyzm, czyli dlaczego nie mówię głosek "k" i "g" ?
Ich nazwy brzmią niczym czarodziejskie zaklęcie, a tak naprawdę to wady wymowy, które charakteryzują się nieumiejętnością poprawnej wymowy głosek „k” i „g”. Rozpoznać je można np. w momencie, kiedy z ust naszego malucha słyszymy „tot” zamiast kot. Z czego wynikają takie problemy?
/ 18.03.2010 15:10
Kappacyzm i gammacyzm, czyli dlaczego nie mówię głosek "k" i "g" ?

Wady: kappacyzm i gammacyzm polegają na wadliwej wymowie głosek „k”, „g”, a czasami nawet ”ch”. Taka wada wynika z ograniczonych możliwości języka lub jego nieprawidłowej pracy. Może on być za sztywny lub zbyt leniwy, zwłaszcza w jego tylnym odcinku, a to właśnie jest przyczyną niepoprawnej wymowy tych głosek.

Polecamy:  Dlaczego głoska "r" sprawia trudność?

Głoski te mogą być różnie realizowane i wtedy mamy do czynienia z:

1) kappacyzmem / gammacyzmem właściwym, czyli zwarciem krtaniowym. Wtedy wydobywany dźwięk jest podobny do chrząkania;
2) parakappacyzmem / paragammacyzmem, czyli zamianą, która polega na zastępowaniu głosek k, g na przedniojęzykowo-zębowe t, d. Na przykład: kino- tino, góra- tura;
3) mogikappacyzmem / mogigammacyzmem, czyli opuszczaniem głosek „k” i „g” w wyrazach. Wtedy nasze dziecko powie: zamiast kara – ara, zamiast guma – uma. Pamiętajmy jednak, że zanik tych głosek może występować nie tylko na początku, może pojawić się też w środku lub na końcu słowa. 

Zobacz także: Uważaj na domowe trucizny

Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego powiedzieć kot, podczas gdy nasze maluchy często mówią tot. Tak właśnie objawia się kappacyzm. Dlatego pamiętajcie, aby wykazać się dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości wobec swoich maluszków, nawet jeśli wypowiedzenie pewnych słów wydaje się Wam bardzo proste. Jak się okazuje nie dla wszystkich. Bądźcie jednocześnie czujni i w razie jakichkolwiek obaw zapytajcie o poradę specjalistę.

Źródło: Logopeda.pl

Redakcja poleca

REKLAMA