Domowe trucizny

Domowe trucizny

Kto w domu trzyma trucizny? Nikt. Ale czy na pewno? Zajrzyj do kuchennych szafek, schowka na środki czystości, do domowej apteczki, garażu. Przyjrzyj się uważnie etykietom a zmienisz zdanie – każdy ma w domu potężny arsenał trucizn.
/ 15.03.2010 09:49
Domowe trucizny

Oczywiście nie można się ich pozbyć, bo są tak naprawdę bardzo przydatne: usuwają zanieczyszczenia, zwalczają bóle głowy, usuwają z domu nieproszonych gości – owady. A zatem są to bardzo pożyteczne trucizny, a skoro nie można ich wyeliminować – trzeba zadbać by nie dostały się w niepowołane ręce – ręce dzieci.

Jak zabezpieczać trucizny

Wszelkie substancje, które mogą zaszkodzić dziecku zamykaj w szafce na klucz. Małe dzieci nie widzą różnicy między cukierkiem a tabletką, a skoro mama łyka te tabletki, to ja też mogę. Wybieraj te środki czystości, które nie mają atrakcyjnego wyglądu lub zaklejaj taśmą kolorowe opakowania – oczywiście nie zaklejaj ważnych informacji o produkcie, unikaj takich środków, które mają zapach jedzenia. Możesz też oznaczać wszystkie niebezpieczne produkty naklejając na nie czarną taśmę w kształcie X – naucz też dziecko, że tak oznaczone rzeczy nie są dla niego. Wszelkie dodatki do ciast i innych potraw umieszczaj w osobnym miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu. Nigdy nie wkładaj smarów, olejów, substancji chemicznych do pojemników po jedzeniu: pudełek po ciastkach, słoików po dżemach.

Polecamy: Zagrożenie w doniczce

Lista trucizn, które są także i w Twoim domu

Alkohol, aspiryna, paracetamol, kwas borny, olejek kamforowy, wybielacze zawierające chlor, kosmetyki, płyny i proszki do mycia naczyń i te używane do zmywarek, środki do udrażniania rur, preparaty do polerowania mebli, środki owadobójcze, trutki na gryzonie, tabletki i krople zawierające żelazo, lekarstwa – również te dla dzieci – tym bardziej niebezpieczne, bo często smaczne, środki antymolowe, płyny i inne środki do płukania ust, zmywacz do paznokci, perfumy, nafta lub benzyna, terpentyna, tabletki nasenne, środki uspokajające, środki chwastobójcze. Nawet jeżeli nie wszystkie – to z pewnością część z tej list znajduje się również w twoim domu.