Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Na prawidłową postawę dziecka wpływają codzienne czynności, takie jak: kąpiele, noszenie dziecka, ubieranie, karmienie czy nawet zabawa. Warto więc sobie uświadomić kiedy i w jaki sposób na nią wpływamy i jak zajmować się naszym dzieckiem, aby w przyszłości nie miało problemów z wadami postawy.

Dlaczego postawa człowieka jest tak ważna? Po pierwsze wpływa ona na prawidłową pracę kręgosłupa, miednicy, kości biodrowych oraz mięśni, które pomagają ową postawę utrzymać. Po drugie po postawie i sposobie poruszania się, już z daleka można rozpoznać konkretnego człowieka – warto więc, aby była ona jak najlepsza.

Już od chwili narodzin możemy zacząć kształtować odpowiednią postawę dziecka. Ważne jest, abyśmy szybko zauważyli nieprawidłowości i natychmiast rozpoczęli rehabilitację, tak aby niemowlę nie miało problemów w przyszłości. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszych obserwacji, zapytajmy doświadczonego lekarza lub rehabilitanta – oceni on rozwój motoryczny naszego dziecka oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Jak wykonać jogiczne powitanie słońca?

Na co zwracać uwagę u niemowląt?

U małego dziecka możemy zaobserwować tendencję do trzymania główki zwróconej w jedną stronę. W takiej sytuacji konieczne jest stymulowanie malucha tak, aby zaczął odwracać główkę, na przykład poprzez zawieszanie zabawek po „zaniedbywanej” stronie łóżeczka. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko często przyjmuje pozycję ciała w kształcie „wygiętego łuku”, nie prowokujmy sytuacji, w których będzie musiało spojrzeć za siebie lub jeszcze bardziej odginać główkę do tyłu.

Polecamy: Siatki centylowe - kliknij by sprawdzić, czy twoje dziecko prawidłowo się rozwija

Kolejnym ważnym etapem jest siedzenie i przyjmowanie pozycji stojącej. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych krzesełek, które pomogą nam w utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała, poprzez zabezpieczenie bioder, nóg i stóp.

Kąpiel i zabawa dostarczają nam licznych okazji do ćwiczeń. Możemy je wykorzystać do pokazywania różnych przedmiotów, które następnie będą przez dziecko chwytane. Umożliwia nam to zwracanie dziecka w stronę, na której nam zależy oraz stymulowanie układu mięśniowo-kostnego.

Podczas karmienia ćwiczymy głównie mięśnie twarzy, ust czy języka dziecka, przygotowując je jednocześnie do mówienia. Możemy także wspierać koordynację dziecka, które powoli zaczyna posługiwać się łyżką i widelcem.

Zobacz też: Jak szybko rośnie maluch?

Starsze dzieci

Jeżeli jesteśmy rodzicami przedszkolaków, nie możemy zapomnieć o codziennej bacznej obserwacji ich sylwetki. Najczęstszymi wadami postawy u dzieci w tym wieku są: okrągłe plecy (nadmierna kifoza piersiowa), wklęsłe plecy (nadmierna lordoza lędźwiowa), płaskie plecy (zmniejszona zarówno kifoza piersiowa, jak i lordoza lędźwiowa), koślawe kolana (X) i stopy płasko-koślawe.

Wszystkie te nieprawidłowości można skorygować, warto więc wcześnie rozpocząć ćwiczenia. Nie ustawiajmy jednak ćwiczeń samodzielnie, gdyż źle dobrane mogą jeszcze pogłębić wadę.

Jeżeli coś nas niepokoi, zwróćmy się z tym do specjalisty, który dobierze odpowiednią rehabilitację. 

Zobacz też: Rehabilitacja

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)