Rodzice często nie wiedzą, co ich dziecko powinno umieć, gdy skończy pierwszy roczek. Każdy maluch jest oczywiście inny i może uczyć się nowych umiejętności w swoim tempie. Są jednak etapy w życiu każdego dziecka, po których każdy zdrowy maluch powinien wykazywać niektóre zachowania. Czasami opóźnienie w rozwoju może być pierwszym objawem uszkodzenia mózgu, a więc dziecięcego porażenia mózgowego.
Mama, tata, baba
Dzieci roczne potrafią wymówić kilka prostych wyrazów, takich jak "mama", "tata", "baba". O wiele rzadziej się zdarza, że dziecko potrafi w tym wieku składać proste zdania. W większości jego komunikacja opiera się na pokazywaniu, czy krzyku. W tym wieku umysł dziecka jest bardzo chłonny. Pomimo, że nie powtórzy teraz po rodzicu każdego wyrazu, warto do niego jak najwięcej mówić, czytać mu czy śpiewać. Potem dzieci jak już zaczną mówić potrafią nieraz zaskoczyć dorosłych swoim bogatym słownictwem.
Książkowy przykład
Oczywiście istnieje wiele książek o rozwoju dzieci. Często mamy porównują umiejętności swoich dzieci do tabel w nich zamieszczonych i są przerażone, gdy ich dziecko nie spełnia tych wymogów. Warto spokojnie podejść do tych norm. Nie często zdarza się, że dzieci robią wszystko dokładnie z terminarzem książkowym. Oczywiście jeśli w książce opisana jest jakaś czynność, którą dziecko powinno wykonywać w 4 miesiącu życia, a maluch ma 8 miesięcy i jeszcze tego nie umie, lepiej udać się do pediatry na kontrolę. Różnice rozwojowe o 1 czy 2 miesiące są jednak na porządku dziennym. Nie trzeba się denerwować i zmuszać dziecka do wykonania jakiejś czynności.
Warto wiedzieć: Rysowanie - wskaźnik rozwoju dziecka
Samodzielna konsumpcja zupki
Roczne dzieci potrafią skupić uwagę na jednej zabawie przeważnie około 5-10 minut. Potem szukają innego zajęcia. Często nie lubią przebywać w pomieszczeniu same, tylko chodzą, najczęściej na czworaka, za rodzicem. Roczniaki potrafią już same jeść. Nie oznacza to jednak, że wezmą widelec i nóż i zjedzą obiad jak normalny dorosły. Najczęściej łyżka będzie służyć do konsumpcji zupki, ale nie raz rozleją ją wokoło, a ich buzia i ubranko będą zabrudzone pokarmem.
Czego nie potrafi roczne dziecko?
Dzieci potrafią w tym wieku rozebrać się z nieskomplikowanych ubranek czy ściągnąć ciapy lub buciki na rzepy. Bardzo rzadko zdarza się, by z powrotem się w nie poprawnie ubrały.
Większość dzieci w swoje pierwsze urodziny potrafi już chodzić, choć nie jest to jeszcze takie doskonałe chodzenie. Często się potykają, zamiast ominąć przedmiot przechodzą po nim. Pomimo, że już naprawdę dużo rozumieją, nie zawsze można odnieść takie wrażenie. Czasami wykonają nasze proste polecenia, a innym razem kompletnie je zignorują.
Dzieci bardzo rzadko nabywają w tym wieku zdolność załatwiania się do nocnika. Jest to raczej domeną dwulatków.
Ich rozwój jest skupiony wokół ich osoby. Lubią bawić się z rodzicami i najchętniej byłyby cały czas pod ich opieką. Rówieśnicy nie są dla nich dobrym towarzystwem do zabawy. Raczej bawią się obok niż razem.
Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?