Jak wybrać odpowiednią opiekunkę do dziecka?

Wybór pierwszej opiekunki dla dziecka to moment niezwykle ważny dla rodziców. Poszukiwania właściwej osoby mogą trwać nawet kilka tygodni. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań i gdzie szukać kandydatek na dobrą nianię?
/ 16.04.2013 14:00

Pierwszy krok: ustalenie szczegółów zatrudnienia opiekunki

Poszukiwania odpowiedniej osoby do opieki nad dzieckiem bywają kłopotliwe. Młodzi  rodzice mogą się czuć zaniepokojeni, gdyż nie do końca wiedzą jaka niania będzie odpowiednia dla ich pociechy i jak ją znaleźć w gąszczu profesjonalnych agencji i zwykłych ogłoszeń internetowych. Na początku należy uzbroić się w cierpliwość i zapoznać się z naszymi wskazówkami.

Najważniejsza na początku jest rozmowa między partnerami. Zanim zaczniemy właściwe poszukiwania, warto zapisać na kartce wszystkie oczekiwania wobec opiekunki.

Zastanówmy się, ile razy w tygodniu będzie nam potrzebna niania, na ile godzin, czy ma dodatkowo gotować, sprzątać itp. Ponadto dobrze jest ustalić w jakim wieku powinna być wymarzona opiekunka – czy preferujemy młodą studentkę czy raczej starszą panią z doświadczeniem. Niektóre maluchy dobrze czują się w towarzystwie starszych osób np. babci, inne – w otoczeniu osób młodych. Warto więc ustalić na początku tego typu aspekty.

Opiekunka z profesjonalnej agencji

Agencja jest propozycją dla par, które nie muszą przejmować się kosztami związanymi z samymi poszukiwaniami. Prowizja, którą trzeba wpłacić przy podpisaniu umowy, może wynosić nawet kilkaset złotych. W zamian za to agencja gwarantuje znalezienie kandydatki odpowiadającej wymaganiom rodziców. Co więcej, na okres kilku miesięcy daje gwarancję zadowolenia. Jeśli okaże się, że zaproponowana osoba nie spełnia oczekiwań, można bezpłatnie poprosić o następną opiekunkę.

Zaletą poszukiwań przez agencję jest to, że przyszłe nianie przechodzą kilkuetapowy proces rekrutacji przed podpisaniem umowy z konkretną firmą. Dzięki temu jest większa szansa, że proponowane osoby  będą kompetentne.

Ogłoszenie w internecie

Najważniejszymi aspektami przy zamieszczaniu ogłoszenia są:

  • dokładne określenie kogo poszukujemy,
  • napisanie w jakim wieku jest nasze dziecko.

Dodatkowe informacje (miejsce zamieszkania, ilość dni w tygodniu, w które potrzebujemy opieki do dziecka) mogą okazać się przydatne, ponieważ nie każda kandydatka może pracować w np. również w weekendy (jeśli akurat mamy taki warunek). Na ogłoszeniu powinien się znaleźć numer telefonu do nas.

Zobacz też: Czym jest ekologiczne macierzyństwo?

Czy niania z polecenia jest dobrym pomysłem?

Kolejnym sposobem jest zaproszenie na rozmowę osoby, która sprawdziła się w domu koleżanki/ kolegi. Jednak to , że ktoś inny był zadowolony z pracy danej opiekunki, nie musi oznaczać, że zadowoleni będziemy także my.

 Warto zapytać znajomych rodziców jak konkretnie wyglądała ich współpraca z nianią, w jakich godzinach przychodziła i jak radziła sobie w konkretnych sytuacjach. Jeśli nasze wymagania zgadzają się z wymaganiami znajomych, można zaprosić opiekunkę na rozmowę i  kilka dni próbnych.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej…

Podczas rozmowy z potencjalną nianią pytaj o wszystko, co może mieć wpływ na dziecko.

Wcześniej przygotowane pytania pozwolą sprawniej przeprowadzić  całą rozmowę.

Referencje z poprzedniej pracy  są niezwykle istotne – zapoznaj się dokładnie z wystawioną przez poprzednich pracodawców opinią i koniecznie zadzwoń pod podany w niej numer. Idealnym rozwiązaniem byłoby spotkanie i rozmowa z poprzednią rodziną niani.

Kiedy rodzice zdecydują się na konkretną osobę, powinni przez kilka dni przebywać w domu podczas pierwszych wizyt opiekunki. To pozwoli na zapoznanie się obu stron i jasne określenie obowiązków.

Zobacz też: Być matką – co to znaczy?

Redakcja poleca

REKLAMA