Czym jest ekologiczne macierzyństwo?

Kiedy maluch jest już na świecie, ekologiczna mama – bo jakże mogłoby być inaczej – karmi piersią. Oczywiście na każde żądanie niemowlaka /fot. Fotolia
Żyjemy w wieku prawdziwej mody na ekologię. Troska o planetę, na której żyjemy, interesowanie się efektem cieplarnianym i losem lasów tropikalnych przekładają się również na inne dziedziny życia – recykling, zdrowa dieta i naturalne kosmetyki. Co ma jednak wspólnego ekologia z macierzyństwem?
/ 11.04.2011 11:14
Kiedy maluch jest już na świecie, ekologiczna mama – bo jakże mogłoby być inaczej – karmi piersią. Oczywiście na każde żądanie niemowlaka /fot. Fotolia

Człowiek zdał sobie sprawę, że losy Ziemi to w gruncie rzeczy przyszłość nas wszystkich. Zaczęliśmy segregować śmieci, szukać znaczka fair trade i co jeszcze jakiś czas temu mogło nie mieścić się w głowie – zrezygnowaliśmy z torebek foliowych na rzecz ekologicznych.

Coraz częściej zwracamy też uwagę na ekologiczne kosmetyki i bio żywność. Nie dziwi, zatem fakt, że ekologia dotknęła również dzieci i ich mam.

Nowe życie

Dlaczego właśnie okres ciąży? Bo nie ma lepszego czasu na zmiany niż myśl o przyjściu na świat nowego życia.

Cóż za motywacja, chęć dbania o zdrowie i otaczającą nas rzeczywistość. Ciężarne kobiety jak ognia unikają stresu, substancji toksycznych i wszystkiego, co może zagrozić ich potomstwu. Doskonale wpisują się więc w założenia obrońców planety.

Co robi Eko-mama?

Do przejawów Eko-macierzyństwa zaliczamy: karmienie piersią, naturalne tkaniny w ubrankach, drewniane zabawki, pieluszki wielorazowe, ubranka z organicznej bawełny, stosowanie kosmetyków naturalnych, warzywa – oczywiście ekologiczne, a także ręcznie przecierane.

Czytaj również: Co robić, gdy piersi produkują za mało mleka?

Jak zacząć?

Jak przekonać dzieci do dbania o otaczający je świat? Zmianę należy rozpocząć od siebie. Wzór do naśladowania ma potężną siłę oddziaływania.

Dzieci instynktownie powtarzają czynności podpatrzone u rodziców. W ten sposób uczą się postępować właściwie. Jeżeli rodzice segregują śmieci, dla ich dzieci będzie to naturalne, normalne działanie.

Zdrowe jedzenie

Z tym bywa trudniej. Przestawienie się na zdrową żywność – bez soli, cukru, chemicznych dodatków – nawet dla osoby dorosłej jest niezwykle trudne.

Kiedy dziecko rozpoczyna testowanie innych smaków (około 6. Miesiąca życia), warto zrezygnować z soli i innych „ulepszaczy”.

Ekologiczna mama

Ekologiczna mama zaczyna swoje zdrowe życie już podczas ciąży. Uczęszcza na zajęcia jogi i medytuje, aby przygotować siebie i swoje ciało do naturalnego, aktywnego porodu. Kiedy maluch jest już na świecie, ekologiczna mama – bo jakże mogłoby być inaczej – karmi piersią. Oczywiście na każde żądanie niemowlaka. Nie powinna korzystać z pieluszek, a jeżeli już – to tylko ekologicznych, wielorazowych.

Maluchy wychowywane w duchu eko są noszone w chustach, blisko mamy, lub taty. Większego malucha karmi się wyłącznie naturalnym, nieprzetworzonym pożywieniem. Młode mamy samodzielnie przecierają marchewkę i gotują zupki.

Zabawki

W ostatnim czasie, hitem są drewniane klocki i szmaciane maskotki. Modne są warsztaty i zabawy rozwojowe uczące dzieci artystycznej ekspresji i poznawania świata.Przedszkole wybierane przez proekologicznych rodziców, to najlepiej placówki ekologiczne, a nawet wegetariańskie.
Koniec z seansami przed telewizorem i komputerem.

Polecamy: Rysunek prawdę Ci powie

Kontakt z dzieckiem 

Opinie są różne.

Naturalne, zdrowe jedzenie, troska, miłość i jakże cenna uwaga rodziców oraz rozwijające zajęcia. Co się dzieje, gdy mały człowiek otrzymuje, to wszystko w nadmiarze?

Presja, jaką niesie za sobą ekologiczne macierzyństwo - wizerunku matki idealnej, by zapewnić dziecku najlepsze warunki rozwoju – prowadzi do konfliktów między życiem rodzinnym a pracą. 

Eko matki mają poczucie winy wracając do pracy. Nie poświęcają, bowiem wystarczającej ilości czasu własnemu potomkowi. Poza tym obecność matki 24 h na dobę sprawia, że dzieci są rozpieszczane, a rodzic spełnia każde ich zachcianki. Nie zapominajmy, że swobodny rozwój to taki, który wymaga samodzielnego przeciwstawienia się trudnościom, słabością i porażkom. 

Skupiając uwagę na dziecku matka zapomina o własnych potrzebach, które również są bardzo ważne.

Zachowaj umiar

Ekologiczne macierzyństwo to znaczy szanujące, respektujące potrzeby innych. Stwórzmy głębokie, rodzinne więzi między poszczególnymi jej członkami. Wspierajmy się, spędzajmy ze sobą dużo czasu, ale we wszystkim zachowajmy umiar. Dla dobra własnego i dzieci. 

Nikt nie chce mieć osobistego ochroniarza, niańki przez resztę swojego życia. Każdy musi na własnej skórze przekonać się, co to znaczy porażka i konsekwencja własnych działań.

Najlepsza mama, to nie znaczy mama robiąca wszystko za swoje dziecko.

Redakcja poleca

REKLAMA