POLECAMY

Być matką – co to znaczy?

Bycie matką to bardzo odpowiedzialna profesja. Trzeba mieć nerwy ze stali, zdolność przedłużania doby, trzeba wiedzieć, jak załatwić rzeczy niemożliwe do załatwienia, mieć wybitne zdolności negocjacyjne, a nawet przebywać w kilku miejscach jednocześnie. Przeczytaj ten tekst z przymrużeniem oka i przygotuj się do bycia mamą.
Być matką – co to znaczy?

Od matek oczekuje się: 24-godzinnej dyspozycyjności 7 dni w tygodniu, ponadprzeciętnej motywacji, 100% gotowości do rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Mile widziane jest również wykształcenie medyczne.

Nocne dyżury

Przyszła mam musi się przygotować na nocne dyżury związane z karmieniem głodnego szkraba, a później z dolegliwościami, takimi jak ząbkowanie czy gorączka. Gdy pociechy zaczną raczkować, chodzić, biegać, mogą ulec różnego rodzaju wypadkom. Ze statystyk Instytutu Matki i Dziecka wynika, że rocznie w Polsce około miliona dzieci ulega drobnym wypadkom. Jak sobie radzić w takich sytuacjach kryzysowych?

Praca zespołowa

Opieka nad dzieckiem wymaga zespołowego działania. W tym celu należy wdrożyć system „trzech kroków”.

Po pierwsze: trzeba „przeprosić się” z teściową. Po drugie:  zacząć współpracować z mężem, który swoim opanowaniem potrafi wyciszyć emocje i podjąć racjonalne decyzje. Po trzecie, trzymać pod ręką telefony do placówek medycznych, które świadczą usługi medyczne przez całą dobę (m.in. nocna pomoc lekarska w rejonowych przychodniach, ostre dyżury pediatryczne czy prywatne placówki medyczne).

- Problemy, z jakimi zazwyczaj nocą zgłaszają się do nas rodzice (…), to najczęściej wysoka gorączka, biegunka, wymioty, angina,  ból ucha, ząbkowanie, katar, kaszel. Matki, szczególnie te, które nie mają jeszcze doświadczenia często czują się bezradne w sytuacji, kiedy ich dziecko zaczyna chorować nagle i do tego w nocy.  Porada specjalisty jest dla nich wtedy bardzo dużym wsparciem. Nie wszystkie takie telefony kończą się wyjazdem karetki. Często wystarczy uspokojenie mamy, prosta instrukcja postępowania, wskazanie leków bez recepty, które doraźnie pomogą dziecku (…) – mówi Andrzej Burnat z Hot-Line Medicover.

Warto wiedzieć: Czy wiesz jak wspierać swoje dziecko?

Poczucie bezpieczeństwa

Podmioty, które świadczą usługi medyczne przez całą dobę, oprócz standardowych usług dają mamom poczucie bezpieczeństwa. Mają one pewność, że nie są same ze swoimi obawami.

Dzięki temu matka zyskuje poczucie bezpieczeństwa, które daje jej komfort i wsparcie merytoryczne. Sama, niejednokrotnie czując się bezradną, wpada w panikę, która zakłóca racjonalne działanie. Lęk i niepokój mogą wpływać negatywnie zarówno na samą matkę, jak i być przeniesione na dziecko – dlatego możliwość skorzystania o każdej porze z fachowej opieki medycznej zapewnia dziecku mamę spokojną, pogodną i opanowaną” – mówi dr Agnieszka Ziołkowska, specjalista psychiatra, dyrektor medyczny Poradni Psychologiczno-Psychiatrycznej Pro Psyche.

Rozpoznanie i ocena

Matka musi trafnie rozpoznać i ocenić możliwości otaczających ją osób, a następnie delegować im konkretne zadania. Najbardziej zbliżony do ideału schemat wygląda następująco: kąpiele i spacery - mąż, przygotowywanie zdrowej żywności - babcia, uzupełnianie garderoby malucha – przyjaciółka, zdrowie – zaufany lekarz.

Według tego schematu wszystko wygląda idealnie, ale w praktyce bywa różnie. Tata zostaje po godzinach w pracy, przyjaciółka ma dla nas 15 minut, bo później biegnie na masaż, a do lekarza albo nie sposób się dodzwonić, albo trzeba stać w długich kolejkach. Na męża i przyjaciółkę nie mamy wpływu, ale na wybór lekarza już tak. Warto przy wyborze lekarza pierwszego kontaktu dziecka, kierować się nie tylko odległością do placówki, ale również dostępnością i jakością świadczonych usług. Obecnie na rynku usług medycznych jest spora konkurencja – ciekawe pakiety medyczne oferują prywatne ośrodki medyczne.  

Dowiedz się: Jakie świadczenia obejmuje opieka medyczna?

Święty spokój

Zdrowe i radosne dziecko, a co za tym idzie „święty spokój”, to pełnia szczęścia dla matki. Choć bywają też przyjemniejsze chwile, na przykład telefon od przyjaciółki, która mówi:  „ty na pewno wiesz, co w tej sytuacji zrobić; doradź mi coś”. Kto z nas nie lubi być uważany za specjalistę… a w byciu mamą można się specjalizować.

Źródło: Future PR/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)