Jak wybierać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Mama i dziecko fot. fot. Fotolia
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że dzieci lubią nowe zabawki. Kupują je im rodzice, ale także dziadkowie i dalsza rodzina. Aby wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka, podczas zakupów należy pomyśleć czy jest ona bezpieczna dla smyka. Zobacz, jak mądrze wybierać bezpieczne zabawki dla dzieci.
/ 09.09.2012 15:30
Mama i dziecko fot. fot. Fotolia

W sklepach dla najmłodszych możemy znaleźć wiele zabawek dla naszego dziecka : manipulacyjne, wydające dźwięki, pojazdy, klocki, przytulanki. Zabawki  bawią, uczą i zachęcają do poznawania świata. Pamiętaj jednak, że wybierając zabawkę może ona nie nadawać się dla twojego dziecka w określonym wieku.

Na co zwrócić uwagę wybierając bezpieczne zabawki dla dziecka?

Umiejętności i wiek dziecka

Przed zakupem zabawki obserwuj dziecko i spójrz  jak zmieniają się jego zainteresowania, a także umiejętności. Jeśli twój maluch dopiero raczkuje, kup mu niedużą piłeczkę, za którą będzie mógł podążać. Dziecko, które zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki zachwyci się jeździkiem czy zabawką, którą może za pomocą sznurka ciągnąć za sobą.

Zrezygnuj z kupna zabawki, która jest dla niego jeszcze za skomplikowana. Nie przyspieszysz w ten sposób rozwoju malucha. Zbyt trudna zabawka znudzi dziecko i w ostateczności maluch odłoży zabawkę do kąta. Nie kieruj się także reklamami zabawek czy też  ich wysoką ceną. Pamiętaj, że droga zabawka nie oznacza, że przynosi szczególne korzyści dziecku. Dzieci najczęściej lubią najprostsze zabawki!

Polecamy: Jak sprawić, aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka

Bezpieczeństwo

Wybierając bezpieczną zabawkę dla swojego dziecka zwróć uwagę czy nie ma na niej oznaczenia, że nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzech lat (przekreślona główka z napisem 0-3). Odpowiednia zabawka dla twojego dziecka powinna mieć także znak CE, który oznacza, że spełnia wymagania obowiązujące w Unii Europejskiej dotyczące na przykład zastosowanych materiałów do jej wyprodukowania. Na opakowaniu zabawki powinny znaleźć się również informacje o producencie. Zabawki, która są trudniejsze w użytkowaniu powinny mieć instrukcję obsługi w języku polskim, a także informację o sposobie konserwacji.  Warto zwrócić także uwagę czy na opakowaniu zabawki jest znaczek instytucji, która wydaje pozytywną opinię na temat towaru (na przykład Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowy Zakład Higieny). Instytucje sprawdzają zabawki pod kątem materiałów, z których wykonano zabawkę (na przykład czy produkt nie zawiera niebezpiecznego dla zdrowia dziecka ołowiu), a także jej bezpieczeństwa.

Etykiety to jednak nie tylko informacja o atestach i ostrzeżeniach. Powinny się na nich znajdować także następujące dane: nazwa i adres producenta lub importera, oznaczenie spełniania przez produkt norm europejskich, informacja o przeznaczeniu zabawki oraz ostrzeżenia wynikające ze specyfiki przedmiotu. Jeżeli zabawka jest miniaturką lub modelem rzeczy używanej przez osoby dorosłe, na etykiecie często pojawia się napis: „Uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej”.

Kupując dziecku rower czy jeździdełko zwróć uwagę na solidność  ich wykonania. Wybierając nową zabawkę, która wydaje dźwięki spójrz czy muzyka nie gra zbyt głośno i czy zabawka posiada regulację głośności.

Pod żadnym pozorem nie kupuj zabawek na ulicznych straganach lub w zwykłych kioskach z prasą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabawki te nie spełniają wymogów bezpieczeństwa.

Wybierając zabawkę postaw na solidność wykonania i jej jakość, gdyż produkt ten będzie intensywnie używany przez twojego malucha.

Opinie innych rodziców – ważna pomoc w zakupach

Opinie innych rodziców są niezwykle przydatne podczas zakupu zabawek. Nie trzeba tu kierować się zdaniem wyłącznie najbliższych znajomych i rodziny. W Internecie dużym powodzeniem wśród rodziców cieszą się portale społecznościowe, fora dyskusyjne i portale poświęcone wychowywaniu dzieci. Można tam łatwo zasięgnąć potrzebnych informacji i sprawdzić, czy maluchy są zadowolone z zabawki oraz czy była ona dla nich bezpieczna.

Polecamy: Z dzieckiem w restauracji. Jak przetrwać?

Zabawka dla chłopca czy dla dziewczynki?

W sklepach dla najmłodszych  najczęściej  wybieramy zabawki kierując się stereotypami: samochód dla chłopca, a lalki i domki dla dziewczynki. Zabawki, które uczą dzieci ról są ważne, ale nie należy trzymać się ściśle określonych ram.  Wiele dziewczynek lubi bawić się zarówno lalkami jak i samochodzikami. Chłopiec, który bawi się przytulankami może szybciej rozwinąć się emocjonalnie, nauczyć się empatii. Przypomnij sobie o tym, gdy następnym razem będziesz wybierać zabawkę dla swojego dziecka.

Na koniec pamiętaj, że dla pełnego bezpieczeństwa twojego smyka jest ważny nie tylko odpowiedni wybór zabawki, ale także to, by nie zostawiać dziecka bez opieki, gdy się bawi!

Polecamy: Pojemniki na zabawki - galeria

Redakcja poleca

REKLAMA