Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Diagnoza autyzm dla wielu młodych rodziców brzmi jak wyrok. Tymczasem, jeśli rodzina nauczy się odpowiednio porozumiewać z autystycznym dzieckiem, jego wychowanie może sprawić wiele radości. Czy wiesz, jak postępować, gdy dziecko ma tę chorobę?

Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Autyzm dziecięcy jest zaburzeniem rozwoju powstającym na tle neurologicznym. Nazwa „dziecięcy” może być myląca - nie oznacza ona, że autyzm występuje jedynie u dzieci, tylko że rozwija się we wczesnym dzieciństwie. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w wieku 2-3 lat.

Wyobcowanie i izolacja

Głównym objawem autyzmu jest nieumiejętność nawiązywania kontaktów społecznych. Prowadzi to do wyobcowania ze środowiska rówieśniczego i izolacji. Pierwsze objawy autyzmu, które można zauważyć już u najmłodszych dzieci, to brak gaworzenia i uśmiechania się, niechęć do nauki mowy, unikanie kontaktu wzrokowego, brak reakcji na własne imię.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Dzieci wydają się nie potrzebować bliskości rodziców, nie chcą być przytulane ani pocieszane, mają wysoki próg bólu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Osoby autystyczne zwykle nie potrafią radzić sobie z emocjami. Gdy coś dzieje się nie po ich myśli, wpadają w płacz, krzyczą, często zadają sobie ból. Nie potrafią także odczytywać poprawie emocji wyrażanych przez innych – np. w postaci tonu głosu czy mowy ciała.

Dzieci z autyzmem wykazują tendencję do nadmiernego porządkowania – dotyczy to zarówno zwykłych przedmiotów np. zabawek czy przyborów szkolnych, jak i rozkładu dnia.

Zobacz także: W świecie autystycznego dziecka

Terapie wspomagające rozwój

Autyzm jest zaburzeniem niemożliwym do wyleczenia, stosuje się jednak różnorodne terapie, mające na celu umożliwić dziecku normalny rozwój społeczny i umysłowy. Główną metodą leczenia autyzmu są terapie behawioralne i psychoterapie obejmujące rodzinę i otoczenie dziecka.

Rodzice, którzy rozumieją istotę autyzmu, są w stanie w dużym stopniu pomóc dziecku, np. planując mu stały rozkład dnia, tak aby miało poczucie uporządkowania i bezpieczeństwa. W leczeniu stosuje się też terapię farmakologiczną, głównie neuroleptyki i stymulanty.

Jak postępować z autystycznym dzieckiem?

  • Staraj się mówić do dziecka w sposób prosty i logiczny – formułuj jednoznaczne komunikaty, staraj się nie używać zaprzeczeń – dziecko autystyczne często nie jest w stanie zrozumieć co znaczy np. „do jedzenie zupy nie używaj widelca”, zamiast tego powiedz „użyj łyżki”.
  • Ustalcie plan dnia i przestrzegajcie go. Jeśli ma się w nim pojawić jakaś zmiana, poinformuj o tym dziecko odpowiednio wcześnie i pomóż mu się do tego przygotować.
  • Chwal dziecko, gdy jest grzeczne lub zrobi coś dobrze – potrzebuje ono jasnej informacji, że to było dobre i że jesteś z niego zadowolona.
  • Naucz się „słuchać” swojego dziecka – dzieci z autyzmem zwykle nie potrafią wyrażać swoich potrzeb, zamiast tego np. ciągną cię w kierunku kuchni, gdy są głodne lub intensywnie wpatrują się w zabawkę, którą chciałyby się pobawić.

Zobacz także: Rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)