Jak dobrze wychować dziecko?

Na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z wychowaniem młodego człowieka. Jak wychować dziecko, by wyrosło na przyzwoitego człowieka?

wychowanie dziecka

Fot. Fotolia

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Jak dawać dziecku dobry przykład?

Jak skutecznie wpajać dziecku odpowiednie wzorce? Przede wszystkim wychowywać musimy świadomie. Konieczne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak nasze działania wpływają na zachowanie malucha. Jeżeli obierzemy konkretny tor, nasze postępowanie będzie intencjonalne, uporządkowane i spójne, to będziemy w stanie efektywnie oddziaływać na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz osobowościowy dziecka.

Sukces wychowawczy osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy pamiętali o systematyczności, kontroli i konsekwencji, przy jednoczesnym zachowaniu swobody dziecka.

Sposobów wychowania jest wiele. – "Musimy jednak pamiętać, że dla dziecka rodzic jest najważniejszą osobą w życiu. I to właśnie on swoim postępowaniem, zmaganiami z rzeczywistością daje przykład i wzorce, które dziecko będzie powielało.

Pociecha w trakcie rozwoju chłonie i naśladuje wszystko, co napotyka w swoim otoczeniu. Dlatego tak istotne jest dawanie dobrych wzorców i utrwalanie odpowiednich nawyków" – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.

Zobacz także: Jak chwalić dziecko?

Wychowanie dziecka metodą karania i nagradzania

Poza dawaniem dobrego przykładu, co jest kluczowym zadaniem każdego rodzica, możemy zastosować również metodę kar i nagród.

Kary mają na celu pozbycie się złych zachowań, natomiast nagrody utrwalenie dobrych.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że dziecko musi wiedzieć, za co jest karane, a za co nagradzane. Ważne jest również to, że nagrody powinny dominować, a kary nie mogą być zbyt surowe.

Możemy korzystać również z metody polegającej na wyjaśnianiu, argumentowaniu i tłumaczeniu. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim wobec starszych dzieci. – "Warto również budować aktywność dziecka, inspirować je, mobilizować do działania, wyznaczania celów i realizacji marzeń" – dodaje Katarzyna Szczodrzyńska.

Dobrze jest wyraźnie pokazywać aprobatę lub dezaprobatę dla konkretnych zachowań dziecka. Konieczne jest, byśmy przekazywali swoim pociechom wiedzę na temat tego, jak powinny się zachowywać.

Zobacz także: Jak się zachować, gdy dziecko przeklina?

Gdzie szukać informacji na temat wychowywania dziecka?

Gdzie zazwyczaj szukamy informacji na temat tego, jak radzić sobie z dzieckiem? Niejednokrotnie korzystamy z porad dziadków, innych rodziców, psychologów i specjalistów z zakresu opieki nad dziećmi.

Do swojej biblioteczki dokładamy książki, poradniki i magazyny dotyczące wychowania. Czerpiemy również wiedzę i pomysły z programów telewizyjnych oraz portali internetowych. Korzystajmy zatem z całego ich dobrodziejstwa i wcielajmy w życie!

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: Jak traktować dziecko w rodzinie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)