Jak się zachować, gdy dziecko przeklina?

Nie da się ukryć, że żaden rodzić nie jest przygotowany na to, by usłyszeć z ust własnego dziecka przekleństwa. Jak zachować się w takiej sytuacji? Jak zareagować gdy dziecko przeklina? Co zrobić, aby dziecko nie używało wulgaryzmów?
/ 11.07.2013 15:10

Niewątpliwie pierwszą reakcją każdego rodzica, który usłyszy przekleństwa z ust swojego małego aniołka jest szok. Należy pamiętać, że używanie niecenzuralnych słów przez maluchy zdarza się naprawdę często. Nie należy się tym zamartwiać, wpędzać w poczucie winy, a jeśli trwa to długo  zupełnie lekceważyć. Jak zatem powinniśmy dobrze zareagować w takiej sytuacji?

Jak się zachować, gdy dziecko używa niecenzuralnych słów?

Zignoruj pierwsze zaczepki

Zazwyczaj dziecko używa niecenzuralnych słów, aby zwrócić na siebie uwagę. Dla malucha nie jest istotne to, czy rodzice będą zadowoleni z jego zachowania czy też nie. Dla dziecka najważniejsze jest to, by najbliżsi zwrócili na niego uwagę. W takiej sytuacji najlepiej zignoruj nieprzyzwoite zwroty udając, że nie zrobiły na tobie wrażenia. Smyk powinien szybko dojść do wniosku, że jego zachowanie nie przynosi zamierzonego skutku i jest zupełnie bezużyteczne.

Polecamy: Uczymy dziecko dobrych manier przez własny przykład

Zastanów się nad swoim zachowaniem

Gdy pojawi się problem, warto zastanowić się nad swoim zachowaniem. Czy w ostatnim czasie zdarzało ci się używać nieprzyzwoitych słów? Pamiętaj, że największy wpływ na słownictwo i zachowanie dziecka mają jego najbliżsi. Wiedząc o tym powinieneś być świadomy, że dziecko słyszy cię, nawet jeśli nie zwracasz się do niego bezpośrednio. Dlatego też  dając smykowi zły przykład, nie będziesz w stanie oduczyć go używania wulgaryzmów. Jeśli jednak w przypływie negatywnych emocji zdarza ci się przeklinać, jak najszybciej głośno przeproś za swoje zachowanie. Dzięki temu pokażesz swojemu dziecku, że popełniłeś błąd i nie należy się tak zachowywać.

Polecamy: Uczymy dziecko dobrych manier przez własny przykład

Rozmawiaj z dzieckiem

Niekiedy zdarza się, że dziecko, wypowiadając przekleństwa, po prostu powtarza to, co usłyszało. Zupełnie nie zdając sobie sprawy co słowa oznaczają. W takiej sytuacji na spokojnie porozmawiaj o tym ze swoim dzieckiem.  Wytłumacz, że przekleństwa są złe, mogą sprawić komuś przykrość i niewątpliwie nie jest to dobra metoda na wyładowanie złych emocji. Zapytaj dziecko dlaczego używa brzydkich słów? Być może dzięki rozmowie i pytaniom  poznasz przyczynę takiego zachowania (zwrócenie na siebie uwagi, zaimponowanie rówieśnikom). Dzięki tej wiedzy będziesz mógł odpowiednio zareagować.

Jeżeli problem przeklinania dotyczy starszego dziecka, powinieneś wyraźnie zaznaczyć, jakie reguły obowiązują w waszym domu i że wulgaryzmy nigdy nie będą w nim tolerowane. Twoja pociecha powinna być świadoma, że za złamanie zasad czeka kara. Dzięki temu nauczysz dziecko ponoszenia konsekwencji swojego zachowania.

Jak oduczyć dziecko używania wulgaryzmów?

Wspólnie z dzieckiem wymyślcie słowa, które będą służyły tylko i wyłącznie rozładowaniu złości, a przy tym nie będą obraźliwe. Mogą to być słowa zabawne, rymujące się lub takie, które będą znane tylko wam. Dzięki temu twoje dziecko zrozumie, że przeżywanie złości i negatywnych emocji jest równie akceptowalne co inne pozytywne uczucia.

Zobacz także: Co może oznaczać agresja u dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA