Jak chronić skórę dziecka przed promieniowaniem UV?

Czy dla prawidłowej ochrony skóry dziecka przed promieniami UV na pewno wystarczy stosowanie kremów z filtrem? Zobacz, jak dbać o skórę dziecka latem oraz w jaki sposób zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

jak latem chronić skórę małego dziecka

Fot. Fotolia

Mama na rynku pracy

Jak zabezpieczyć skórę niemowlęcia przed słońcem?

Naskórek niemowląt jest niezwykle delikatny i niedojrzały. Wystarczy kwadrans spędzony na słońcu, aby na skórze pojawiły się zaczerwienienia, a nawet oparzenia. Chrońmy więc nasze pociechy, ale nie blokujmy syntezy witaminy D.

Opalanie niemowląt jest zabronione, natomiast dzieci do trzeciego roku życia, w słoneczne dni, koniecznie należy smarować kremami z filtrem. Pamiętajmy, że właściwa ochrona to podstawa zdrowej skóry w przyszłości. Nie zapominajmy też o nakryciu chroniącym główkę dziecka.

Chroń niemowlę przed działaniem promieni słonecznych

Należy unikać wystawiania niemowlęcia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a szczególnie w czasie najsilniejszego nasłonecznienia, pomiędzy godzinami 11 a 15. Całe ciało dziecka należy posmarować kremem z filtrem UVA/UB na 15-20 minut przed wyjściem na słońce, gdyż tego typu preparaty potrzebują czasu aby wniknąć w skórę i zacząć efektywnie działać.

Skuteczność ochrony przeciwsłonecznej zależy od karnacji oraz intensywności słońca, ale z reguły warto powtarzać smarowanie skóry co 3-4 godziny oraz po każdej kąpieli. Ważne jest także pilnowanie terminu przydatności kosmetyku chroniącego przed promieniowaniem UV. Filtry przeciwsłoneczne mają krótką trwałość – tracą właściwości ochronne kilka miesięcy po otwarciu preparatu.

Dodatkowo, usta niemowlęcia możemy posmarować pomadką ochronną dla dzieci, którą można stosować u dzieci już od 12 miesiąca życia.

Zobacz także: Kosmetyki dla niemowląt - które substancje są bezpieczne?

Wybierz kosmetyki, które nie blokują syntezy witaminy D

Stosowanie zbyt wysokich filtrów słonecznych może hamować syntezę witaminy D w skórze, prowadząc do hipowitaminozy, a przecież to właśnie promieniowanie słoneczne umożliwia  jej syntezę. Utrzymuje tez prawidłowy stan kości, zapobiega krzywicy u dzieci, zaburzeniom nastroju. Problem jest szczególnie dotkliwy w krajach północnych, w tym również Polsce, gdzie poziom nasłonecznienia w ciągu całego roku nie jest wystarczający.

Warto więc stosować kremy z filtrem, aby nie narażać dziecka na oparzenia, ale jednocześnie należy wybierać takie preparaty, które nie blokują syntezy witaminy D.

Źródło: Materiały prasowe Skarb Matki

Zobacz także: Jak chronić oczy dziecka przed promieniowaniem UV?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)