Soczewki okularowe można barwić na różne, atrakcyjne dla dzieci kolory /fot. www.sxc.hu

Jak chronić oczy dziecka przed UV?

Między 2. a 6. rokiem życia dziecka jego wzrok rozwija się najintensywniej. Jak chronić oczy dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV? Jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepszą ochroną dla oczu twojego dziecka? Czy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka mogą jednocześnie korygować wadę wzroku?
/ 26.09.2016 15:02
Soczewki okularowe można barwić na różne, atrakcyjne dla dzieci kolory /fot. www.sxc.hu

Zadbaj o oczy dziecka

O oczy dziecka należy dbać zwłaszcza gdy jest w wieku od 2. do 6. lat. Wtedy oczy najintensywniej się rozwijają, a wszelkie zaniedbania mogą skutkować schorzeniami wzroku w przyszłości. Wakacje, gdy najmłodsi spędzają długie godziny na świeżym powietrzu, to czas, gdy ich oczy są szczególnie narażone na działanie szkodliwego promieniowania UV i olśnienia. Jak dbać o oczy dziecka w tym czasie?

– Choć nakrycia głowy i parasolki to najczęściej stosowane sposoby ochrony ciała, to nie zabezpieczają one oczu dzieci. Daszek czapki czy rondo kapelusza sprawią jedynie, że słońce nie będzie razić i oślepiać naszej pociechy, nie zatrzymają jednak promieniowania – przestrzega Renata Makuc, lekarz okulista – Intensywne działanie UV na delikatne oczy dziecka może w przyszłości prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy nawet zmian skórnych na powiekach. Dlatego też już od najwcześniejszych lat powinniśmy przyzwyczajać najmłodszych do noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Polecamy: Wakacyjne urazy – pierwsza pomoc dla dziecka

Okulary przeciwsłoneczne to nie ozdoba

Okuliści podkreślają, że gotowe okulary przeciwsłoneczne, które można kupić na bazarach lub w supermarketach, rzadko gwarantują odpowiednią ochronę wzroku. Niektóre są wykonane z tanich i nietrwałych materiałów dlatego zamiast pomagać – szkodzą. Przyciemnione okulary sprawiają, że nasze źrenice się rozszerzają, aby dopuścić więcej światła. Jeśli szkła nie są odpowiedniej jakości, to wraz z promieniami słonecznymi do oczu dociera także dawka szkodliwego promieniowania UV.

Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych warto zaprowadzić dziecko na badanie okulistyczne. Lekarz okulista wykryje ewentualne wady wzroku i zdecyduje czy maluch nie wymaga soczewek korekcyjnych.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla dziecka?

– Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji soczewek okularowych pozwalają na stosowanie różnych uszlachetnień, np. barwień – mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO – Ponadto szkła plastikowe, które się barwi są lekkie, dzięki czemu najmłodsi chętniej je noszą oraz odporne na stłuczenia, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania okularów.

Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne mogą zarazem korygować wadę wzroku.

Dla dziecka wybierz więc okulary przeciwsłoneczne:

  • korygujące wadę wzroku dziecka,
  • plastikowe (odporne na stłuczenia),
  • z ładną, kolorową oprawką lub z barwionymi szkłami (atrakcyjne dla dziecka).

Zapamiętaj:

  • Dziecko jak najwcześniej powinno nosić okulary przeciwsłoneczne.
  • Nie ulegaj presji dziecka i nie kupuj okularów na bazarach i w marketach, nawet jeśli są „cudowne” i dziecko twierdzi, że „musi takie mieć”.
  • Niskiej jakości okulary przeciwsłoneczne szkodzą oczom.
  • Odwiedzaj okulistę – dziecko nie wie, że źle widzi.

Nowoczesne technologie produkcji soczewek okularowych sprawiają, że dziecięce okulary są ładne i  lekkie.

Przeczytaj: Czy zeza u dziecka należy leczyć?

Źródło: informacja prasowa/ah, JZO - www.jzo.com.pl