Gdy przychodzi czas na pierwsze skorzystanie z toalety

Gdy przychodzi czas na pierwsze skorzystanie z toalety
Rozpoczęcie korzystania z toalety to dla dziecka ogromny krok. Możemy mu go ułatwić chociażby odpowiednią lekturą. Inną formą nauki dla naszego maluszka może być także obserwacja pozostałych członków rodziny w toalecie.
/ 25.11.2010 12:35
Gdy przychodzi czas na pierwsze skorzystanie z toalety

Czytaj dziecku

Większość dzieci lubi książki i uwielbia, gdy im się czyta. W księgarniach można znaleźć sporo książek dla dzieci poświęconych nauce korzystania z nocnika. Staraj się poszukać także książek ze zdjęciami dzieci, jak również książeczek z kolorowymi obrazkami zwierząt czy wymyślonych stworków, które uczą się korzystać z toalety.

Czytanie książek poświęconych tej tematyce przed rozpoczęciem odpieluszania pomoże dziecku zaznajomić się z tematem bez żadnej presji i na zasadzie zabawy. Możesz też podsuwać tego rodzaju książeczki swojej pociesze jako lekturę na nocniku.

Waga demonstracji

W nauce pomocna jest także „lekcja praktyczna” — dziecko może być świadkiem korzystania z toalety przez matkę lub rodzeństwo. Nie musi naturalnie oglądać całego procesu w bardzo szczegółowy sposób, zwykle wystarczy, iż zobaczy mamę lub siostrę czy brata siedzących na ubikacji i otrzyma wyjaśnienie, co się dzieje.

Powiedz dziecku, że jak będzie większe, to też będzie robić siku i kupkę do ubikacji, a nie do pieluszki. Jeśli dziecko ma rodzeństwo, kuzynów czy znajomych, powiedz mu, że gdy byli w jego wieku, także załatwiali się do pieluszki, a teraz załatwiają się do ubikacji. Jeśli nie mają nic przeciwko temu, Twój maluch może im towarzyszyć w łazience. Powiedz mu, że jak podrośnie, to czeka go taka zmiana.

Przeczytaj: Nocnik - nauka wykonywania poleceń

Nie każdy rodzic jest pozbawiony oporów w kwestii oglądania go przez syna czy córkę podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych — nie ma wszakże takiego obowiązku. Jeśli cenisz sobie prywatność, naucz dziecko poszanowania prywatności i respektowania zamkniętych drzwi do łazienki.

Pamiętaj też o tym, że gdy dziecko będzie już na tyle duże, aby załatwiać potrzeby fizjologiczne samodzielnie, może pójść w Twoje ślady i nie życzyć sobie towarzystwa w łazience. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, gdy korzysta z łazienki, i o to, aby mogło się samo obsłużyć. Bądź czujna, gdy Twoje dziecko przebywa w łazience samo!

Polecamy: Czy niemowlę potrzebuje być wysłuchane?

Fragment pochodzi z książki "Sposób na nocnik. Pierwsza toaleta Twojego dziecka" Elizabeth Pantley (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA