POLECAMY

Jak przekonać dziecko do korzystania z nocnika?

Na początku spotka nas opór i bunt ze strony dziecka, jednak jest kilka sposobów, aby przełamać niechęć malucha.
Jak przekonać dziecko do korzystania z nocnika? fot. Czy.wieszjak.pl

Niech maluch sam odczuje potrzebę zmiany dotychczasowych nawyków. Zamiast wygodnej pieluszki jednorazowej, zakładaj mu pieluszkę tetrową, która wiąże się z pewnym dyskomfortem. Jest to sposób dość drastyczny, ale za to skuteczny.

Dobrym momentem na nauczenie dziecka korzystania z nocnika jest lato. Dziecko nosi mniej ubrań, co powoduje, iż ta czynność staje się mniej uciążliwa. A gdy chodzi w domu na golasa, samo zacznie się szybko orientować, kiedy chce mu się siusiu.

Dopilnuj, aby dziecko nie traktowało nocnika jako zabawki – nie przewoziło w nim pluszaków czy zakładało go na głowę. Przedstaw maluchowi, do czego dokładnie służy nocnik i w jakich okolicznościach powinien z niego korzystać.

Pokazuj maluchowi, że korzystanie z nocnika jest najnormalniejszą rzeczą na świecie. Przydatne w tym względzie będą różne wycinki z gazet czy reklamy, które pokazują inne brzdące w tej sytuacji. Za wzór możesz stawiać dzieci znajomych, które Twoje pociecha dobrze zna. To wzbudzi w nim lekką rywalizację i ostatecznie upewni go, że korzystanie z nocnika nie jest taką tragedią.

Możesz czytać maluchowi bajkę, w której bohaterowie opanowują tą trudną umiejętność. Opowiadania dla dzieci mają dla nich wielką moc oddziaływania.

Daj mu czas na oswojenie się z tą nową sytuacją. W fazie początkowej poproś go jedynie o siedzenie na nocniku, nawet w ubranku przez kilka minut. Stopniowo wydłużaj czas.

Chwal i nagradzaj - Nic tak nie motywuje dzieci jak pochwały i nagrody. Doceniaj nawet najmniejsze próby malucha, które zbliżają go do celu. Nie możesz wywierać na dziecku żadnej presji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)