Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko nie chce spać?

Jeżeli masz problemy z usypianiem dziecka, skorzystaj z tych rad.

Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko nie chce spać?

Postępuj według ustalonego grafiku. Wieczorem wszystko powinno odbywać się w tej samej kolejności. Dziecko szybko nauczy się, co nastąpi za chwilę i łatwiej to zaakceptuje. O określonej godzinie układaj dziecko także do poobiedniej drzemki.

Niech dziecko codziennie przed snem wykonuje podobne czynności. Może być to np. wybieranie maskotki, z którą będzie spało, kołysanie, opowiadanie historii, czytanie, położenie się przy nim, przykrycie ulubionym kocykiem czy specjalne powiedzenie sobie dobranoc.

Jak wychować córkę na kobietę spełnioną?

Wieczorny rytuał zacznij od kąpieli, która rozluźnia i relaksuje. Potem możecie pobawić się w jakaś cichą zabawę słowną, posłuchacie spokojne muzyki, przeczytajcie pogodną historię, pomasuj plecy dziecka.

Spraw, by za dnia dziecko się wyszalało – wyjdź z nim na spacer, pograjcie w piłkę itp. Ruch najlepiej wpływa na sen. Jednak unikaj aktywnych zabaw tuż przed snem – inaczej dziecko się nie uspokoi. Najlepiej zakończyć wszelkie zabawy 2 godziny przed pójściem spać. Nie dawaj dziecku przed snem słodkiego jedzenia i nie opowiadaj strasznych historii.

Głaszcz go czule i mów spokojnie, że od dziś razem z misiem będzie spał w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (ok. 30 sekundach) pożegnaj je serdecznie i wyjdź z pokoju, zostawiając uchylone drzwi. Najlepiej zostawić włączoną lampkę z łagodnym światłem.

Od czasu do czasu zaglądaj do dziecka, by wiedziało, że cały czas przy nim jesteś.

Zobacz także: Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko boi się samo spać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)