POLECAMY

Czy można pić kawę w ciąży?

Piłaś kawę każdego dnia, niekiedy nawet kilka filiżanek na dobę? Czy powinnaś całkowicie z niej zrezygnować, jeśli zaszłaś w ciążę? Jak działa kawa na kobietę w ciąży i płód?

Czy można pić kawę w ciąży?

Spożycie kawy w ciąży powinno być ograniczane. Lekarze zazwyczaj zalecają picie do dwóch filiżanek dziennie tym kobietom, które nie potrafią się obyć bez dziennej dawki kofeiny.

Polecamy: Jaki pozytywny wpływ może mieć kawa na nasz wygląd?

Należy pamiętać, że dwie filiżanki kawy są dziennym maksimum! Dlatego nie zapominajmy o tym, że kofeina występuje również:

  • w herbacie,
  • czekoladzie,
  • coli,
  • w kakao,
  • napojach energetycznych.

Przyjmując ją dodatkowo w odrębnej postaci niż kawa przekraczamy dzienny zalecany limit, co zwiększa ryzyko poronienia, wad wrodzonych i porodu dziecka z niedowagą. Dlatego tak jak ze wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeżeli nam to nie przeszkadza poranną kawę możemy zastąpić kawą zbożową, bardzo zdrową przyrządzaną na bazie wody bądź mleka.

Polecamy:  Kawa nie dla wszystkich

Nadwyżka kofeiny może się również negatywnie odbić na zdrowiu przyszłej mamy, powodując:

bezsenności i lekki sen,
huśtawki nastrojów,
dolegliwości żołądkowe,
powstanie różnego rodzaju chorób serca,
nerwowość,
niedobór wapnia oraz innych ważnych minerałów.

Zalecany dzienny limit kofeiny wynosi 200 mg, który jest odpowiednikiem:

  • dwóch filiżanek kawy z ekspresu,
  • ponad trzech filiżanek herbaty,
  • pięciu puszek coli,
  • ponad dwóch napojów energetycznych.

Dlatego kobiety ciężarne powinny być ostrożne i upewnić się czy nie spożywają zbyt dużej ilości kofeiny. Warto również pamiętać, iż każda kawa ma inna zawartość kofeiny. Na przykład ta podawana w kawiarni może mieć większą zawartość niż średnie zakładane wartości.

Zobacz także: Czy można zaplanować płeć dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
ja piję jedną dziennie
/4 lata temu
Uwielbiam kawę, ale zdrowie dziecka jest ważniejsze. Mając świadomość, że ciś mogłoby mu zaszkodzić, lepiej tego unikać. A poza tym kawa 'wypłukuje' wiele substancji odżywczych, których niedobór dodatkowo ma negatywny wpływ.
/7 lat temu
Ja w czasie ciąży całkowicie zrezygnowałam z picia kawy, gdyż źle się po niej czułam. Zastąpiłam ją kawą Inką, którą uwielbiam i którą z przyjemnością piję do tej pory.
POKAŻ KOMENTARZE (1)