Jak zagęścić zupę i sos?

Zielona zupa
Często gotując różne potrawy spotykamy się z problemem zbyt rzadkiego sosu. Spływa on po potrawie na talerz, wygląda wodniście i nieapetycznie. Oto kilka sposobów, jak zagęścić sos do potraw, żeby dodał naszym daniom dodatkowego uroku i zalet smakowych.
/ 24.10.2011 12:56
Zielona zupa

Zagęszczanie sosów

Prosta i klasyczna metoda odparowania pozwala zagęścić sos bez używania innych dodatków typu mąka czy śmietana. Dusimy sos na małym ogniu do uzyskania oczekiwanej konsystencji.

Możemy również podsmażyć na patelni cebulę, dodać do sosu i gotować do momentu, aż cebula rozpadnie się i zagęści sos w naturalny sposób.

Inną popularną metodą jest sposób naszych babć. Używamy pokruszonego chleba razowego, może być nawet czerstwy, który gotujemy z sosem. Chleb razowy podkreśla dodatkowo smak sosu.

Najbardziej tradycyjna metoda, czyli zasmażka, polega podsmażeniu mąki z tłuszczem, często masłem. Na łyżkę masła używamy 3 mąki. Do gotowej zasmażki dodajemy trochę gorącej zupy, a następnie łączymy z całością. Jest to jednak sposób bardzo kaloryczny.

Zasmażki możemy również używać do zagęszczania zup, w dalszej części artykułu podpowiadamy inne sposoby na zagęszczenie rzadkiej zupy.

Polecamy: Zagęszczanie potraw w kuchni azjatyckiej.

Zagęszczanie zup

Popularna i również bardziej kaloryczna metoda to śmietana wymieszana z niewielką ilością mąki. Do takiej mieszaniny dodajemy trochę gorącej zupy, solimy i wlewamy do garnka. Uważajmy, żeby się nie ścięła!

Śmietanę możemy także zastąpić jogurtem naturalnym jeśli zależy nam na dietetyczności potrawy. Warto przy tym pamiętać, że im bardziej tłusta śmietana tym mniejsze ryzyko wytworzenia grudek w zupie.

Do zagęszczenia możemy też użyć przecieru warzywnego, jeżeli  w zupie mamy warzywa - wyjmujemy je. Następnie przecieramy przez sito i dołączamy do zupy. Warto pamiętać o kolorze - zielone i czerwone warzywa zmiksowane razem dadzą brunatny kolor. Również ziemniaki skutecznie zagęszczają zupę.

Kolejny sposób – żółtka. Żółtka oddzielamy od białek, mieszamy z wodą (ile żółtek tyle łyżek wody). Następnie łączymy z paroma łyżkami zupy i wlewamy do reszty, pamiętając, żeby nie zagotować zupy – żółtka nam się wtedy zetną, a tego nie chcemy!

Możemy także dodać do zupa parę łyżek, 2 – 3 kaszki kukurydzianej lub kaszy mannej. Sprawdza się także puree ziemniaczane w proszku.

Zobacz też: Czym zastąpić mąkę w zagęszczaniu zup i sosów?

Redakcja poleca

REKLAMA