Jak zachować aromat grzybów

Jak zachować aromat grzybów fot. Fotolia
Aromatu i smaku grzybów nie przebije żadna przyprawa. Oto, jak najlepiej wykorzystać te zalety, by przyrządzić niepowtarzalne specjały
/ 20.09.2013 15:16
Jak zachować aromat grzybów fot. Fotolia

Jak zachować aromat grzybów?

Borowiki szlachetne


Te najcenniejsze pod względem walorów smakowych grzyby przyrządza się na wszystkie sposoby: dusi, smaży, gotuje, robi farsze. Znakomite na przetwory: do marynowania, a przede wszystkim suszenia. Trudno bez nich wyobrazić sobie polskie święta: czyli uszka, pierogi, zupę, łazanki czy bigos.

Podgrzybki


Są aromatyczne, więc również cenione przez zbieraczy. Przyrządza się je najczęściej z innymi grzybami: dusi, smaży, dodaje do zup. Mniejsze okazy warto suszyć lub marynować – najlepiej wykorzystać wtedy same kapelusze.

Koźlarze


Najbardziej znane są czerwony i babka. Są smaczne i rzadko bywają robaczywe! Nadają się na przetwory – nieduże grzybki marynuje się, większe kapelusze można suszyć. Mają jednak dość łykowate trzony, dlatego lepiej je odciąć i wyrzucić. Grzyby te trzeba też dokładnie gotować, bo surowe mogą zaszkodzić. Uwaga! Koźlarz babka podczas przyrządzania ciemnieje, ale nie wpływa to na smak potrawy.

Maślaki


Najczęściej przyrządzane z innymi grzybami, choć znakomite są maślaki duszone np. w śmietanie, na zupę oraz farsze. Nadają się także do suszenia i marynowania. Przed przyrządzaniem trzeba jednak zdjąć z nich lepką skórkę oraz starannie je umyć.

Pieprzniki jadalne, kurki


Gotuje się z nich zupę, dusi na maśle lub ze śmietaną, smaży z jajkami. Można je marynować, solić – zachowują kruchość. Nadają się też do mrożenia.

Czubajki kanie


Niezwykle cenione przez smakoszy. Najlepsze są smażone na maśle lub panierowane i przyrządzane jak kotlety schabowe. Kanię również można suszyć, odrzucając łykowate trzony, i potem dodawać do zup, np. kartoflanki.

Mleczaje rydze


Smakosze twierdzą, że najsmaczniejsze są kapelusze rydzów usmażone lub podduszone na maśle albo pieczone na blasze tradycyjnych starych kuchni węglowych (podobnie jak kanie). Doskonałe również w rozmaitych przetworach: solone, kiszone.

Opieńki miodowe


Przyrządza się tylko grzyby młode, bez trzonów. Trzeba je gotować dość długo, gdyż mogą powodować dolegliwości żołądkowe. Warto to jednak robić, bo są naprawdę smaczne, szczególnie marynowane w dość słodkiej zalewie.

Gąski zielone


Nadają się do duszenia, gotowania, a przede wszystkim marynowania. Trzeba je dokładnie i ostrożnie płukać, bo są bardzo kruche i zapiaszczone.

Pyszne przepisy i spawdzone kuchenne porady - forum >>

Zofia Miętkiewicz / Przyjaciółka

Redakcja poleca

REKLAMA