Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę - poradnik

wynagrodzenie za wadliwą pracę, wynagrodzenie za błędy, pensja fot. Fotolia
Choć wynagrodzenie jest nieodzownym elementem stosunku pracy, istnieją okoliczności, w których wynagrodzenie pracownika może zostać umniejszone. Jak wygląda kwestia wynagradzania pracownika w przypadku wadliwego wykonania powierzonej mu pracy?
Weronika Kwaśniak / 06.02.2014 13:13
wynagrodzenie za wadliwą pracę, wynagrodzenie za błędy, pensja fot. Fotolia
Wynagrodzenie jest koniecznym elementem stosunku pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jednak za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje.

Wynagrodzenie może ulec również pomniejszeniu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy na skutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi.
Obniżenia tego dokonuje się proporcjonalnie.
Ta odpowiedzialność pracownika za jakość wykonywanej pracy znajduje uzasadnienie w Kodeksie pracy, który w art. 100 stanowi, iż pracownik jest zobowiązany wykonywać powierzoną mu pracę w sposób sumienny i staranny oraz stosować się do poleceń przełożonych, leżących w granicach stosunku pracy.

Usunięcie wad przez pracownika


Przepisy przewidują również sytuację, w której pracownik usunie powstałą ze swojej winy wadliwość produktu lub usługi. W takim przypadku pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi.
Istotne jest to, iż pracownikowi nie przysługuje w takim przypadku wynagrodzenie za czas pracy przy usuwaniu wad.


Konieczność udowodnienia winy pracownika


Przedstawiona regulacja daje pracodawcy możliwość dochodzenia od swoich pracowników efektów pracy należytej jakości.
Stosując swoje uprawnienie, pracodawca musi jednak pamiętać, iż umowa o pracę jest umową starannego działania, w odróżnieniu od umowy o dzieło, dla której wykonania istotą jest osiągnięcie umówionego rezultatu.
Pracodawca, chcąc pozbawić pracownika wynagrodzenia lub obniżyć je, musi udowodnić pracownikowi wyłączną winę. W konsekwencji, łatwiej z perspektywy pracodawcy jest stosować tzw. akordowe systemy wynagradzania lub systemy uznaniowego premiowania.

Autor: Agnieszka Fryc

Dowiedz się więcej o wynagrodzeniach: