Praca po znajomości - jak zdobyć pracę

Praca po znajomości fot. Fotolia
Dziś zdobycie pracy dzięki znajomościom nie jest już postrzegane tak źle, jak dawniej. Dlaczego?
Milena Oszczepalińska / 02.10.2015 06:39
Praca po znajomości fot. Fotolia
Czy obecną pracę dostałaś dzięki znajomościom? Spokojnie, nawet jeśli tak jest, to wcale nie musi być powód do wstydu. Okazuje się, że blisko 30 proc. pracujących Polaków przyznaje, że obecne stanowisko pracy zawdzięcza kontaktom. Nie znaczy to jednak, że znajomości są w takich przypadkach jedynym kryterium zatrudnienia. Co jeszcze się liczy?

Praca po znajomości to nie wstyd

Współcześnie jeśli rekomendujemy do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, kiedy mają odpowiednie kompetencje. Nie jest to zatem wpychanie na siłę nieporadnego członka rodziny czy przyjaciela, który tak naprawdę zupełnie nie nadaje się na dane stanowisko. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że lepiej jest zatrudnić osobę kompetentną z polecenia, niż obcą. Wydaje się, że wówczas ryzyko błędu może być niższe.
Programy poleceń stanowią obecnie dobry sposób pozyskiwania wartościowych pracowników, tym bardziej, że sytuacja na rynku pracy zmienia się i jest coraz trudniej o wykwalifikowaną kadrę. Rekomendowany kandydat ma zazwyczaj odpowiednie kwalifikacje, ponieważ osoba polecająca doskonale go zna i wie, że będzie dobrym pracownikiem na danym stanowisku.
Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl

Znajomości na rynku pracy dawniej a dziś

Kiedyś pejoratywnie postrzegane zjawisko „pracy po znajomości” aktualnie stało się punktem wyjścia do stworzenia skutecznej metody pozyskiwania kandydatów i efektywnym źródłem poszukiwania pracy. Najczęściej działają w ten sposób ludzie młodzi w wieku 25 – 34 lat oraz 35 – 44 lat. Osoby nieco starsze również coraz chętniej korzystają ze znajomości, by znaleźć pracę i nie traktują tego jako nepotyzm.

Sprawdź też inne porady dotyczące pracy:

Na podstawie materiałów prasowych portalu Praca.pl