Ślub cywilny w plenerze - koszt i warunki

Ślub cywilny w plenerze - koszt i warunki fot. Fotolia
Od 2015 roku obowiązują nowe przepisy. Sprawdź, jakie!
Milena Oszczepalińska / 25.04.2019 14:10
Ślub cywilny w plenerze - koszt i warunki fot. Fotolia

Do tej pory obowiązywała nas ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 roku. W tym roku została ona jednak znacząco zmodyfikowana. Ma być np. łatwiej wziąć ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego. Łatwiej, ale drożej. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od marca b.r.?

Jak wyglądał dotychczasowy stan prawny?

Przed wejściem w życie nowych przepisów niełatwo było zakochanym stanąć na ślubnym kobiercu w jakichś pięknych, wymarzonych okolicznościach przyrody. Co prawda ustawa z 1986 roku zezwalała na zawieranie związku małżeńskiego poza siedzibą urzędu stanu cywilnego, ale wyłącznie w ściśle określonych przypadkach, kiedy to jedno z narzeczonych znajdowało się w jednym z dwóch miejsc:

  • w szpitalu,
  • w zakładzie karnym.

Jeżeli natomiast ani przyszła panna młoda ani pan młody nie chorowali wówczas ciężko lub nie igrali z polskim prawem, nie mieli za dużych szans na ślub cywilny w plenerze.

Ślub cywilny w plenerze - koszt i warunki

Nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od marca 2015 roku, znacznie ułatwia kwestię możliwości pobrania się poza urzędem stanu cywilnego. Ma to być jednak usługa dodatkowo płatna. Urzędnicy tłumaczą, że opłata jest konieczna, trzeba przecież pokryć np. koszt dojazdu i obecności urzędnika USC na takim ślubie.

  • Ile zapłacimy za ślub w plenerze?

Zgodnie z nową ustawą opłata za ślub poza siedzibą urzędu stanu cywilnego nie może być wyższa niż połowa średniego wynagrodzenia, które obecnie wynosi ok. 3800 zł. Przyjęto jednak, że ta kwota zostanie ustalona na poziomie 1000 zł.

  • Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać zgodę na ślub w plenerze?

Nie każde miejsce nadaje się na tak doniosłą uroczystość, jaką jest ślub. Urzędy, owszem, będą zobligowane do udzielania ślubów w plenerze, ale jedynie w takich miejscach, które gwarantują zachowanie powagi wydarzenia. Ślub nie będzie mógł się odbyć zatem w miejscach. które naruszałyby ten warunek. Ślub poza urzędem stanu cywilnego może odbyć się również w miejscu gwarantującym bezpieczeństwo wszystkich uczestników uroczystości. Jeżeli urzędnik uzna, że któryś z tych warunków nie zostaje spełniony, odmówi udzielenia ślubu cywilnego w danym miejscu.

 

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA