Mapy występowania grzybów - gdzie szukać?

Gdzie szukać grzybów? Czy są sprawdzone miejsca występowania grzybów? Na jednym z profesjonalnych portali zarówno dla naukowców, jak i zwykłych zbieraczy Grzyby.pl znajdziecie mapy aktualnego występowania grzybów. Odwieczne pytanie początkujących grzybiarzy "Gdzie szukać grzybów?" będzie więc zaspokojone. Oto mapa występowania grzybów. Przydatna dla zapalonych grzybiarzy!

Jak powstaje mapa występowania grzybów?

Osoby prywatne (każdy kto chce się przyłączyć jest mile widziany!) zgłaszają swoje obserwacje poczynione w trakcie grzybobrań, wypraw i spacerów. Dane przesyłane z terenu całego kraju są przeglądane przez doświadczonych grzybiarzy i regularnie nanoszone na mapę tworząc barwny obraz tego jakie i ile grzybów w danym okresie możemy spotkać. Zgłoszenia, co do których istnieje podejrzenie, że są żartem są usuwane.

Informacje o pogodzie, rodzaju podłoża, wilgotności

Oprócz ilości spotkanych grzybów i ich podziału na gatunki, zgłoszenia zawierają także informacje na temat pogody, rodzaju lasu i roślinności występującej w pobliżu, a także wilgotności w lesie co pomaga prognozować pojaw owocników w najbliższych dniach. Dostępne są również mapy w poprzednich miesięcy i lat co może pomóc podjąć decyzję kiedy i gdzie wybrać się na grzyby. Możemy przeczytać też raporty tekstowe, podzielone według zgłoszeń z poszczególnych województw i analizy dotyczące opisywanych terenów. 

Oczywiście pamiętajmy, że owocowanie grzybów jest bardzo kapryśne i kilka kilometrów dalej niż "Kowalski" zebrał cały kosz borowików my nie znajdziemy ani jednego...

Przeczytaj: Grzyby a alergie pokarmowe

Zobacz aktualną mapę: AKTUALNA MAPA WYSTĘPOWANIA GRZYBÓW W POLSCE

Zobacz też: Atlasy grzybów

Przed wyruszeniem na grzybobranie warto także sprawdzić czy w lesie, do którego się wybieramy nie ma zagrożenia pożarowego!

Krokiety z kapustą i grzybami - Kasia gotuje z Polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
~Ewa_ewa/2 lata temu
My każdy wolny weekend wykorzystywaliśmy na grzybobranie. Wypożyczaliśmy samochód w Panku w promocji "tani weekend" i na grzyby:)
~stefan/3 lata temu
chciałbym dodać do mapy występowania grzybów moją działkę znajdującą się w Łubowie woj. wielkopolskie 10 km od Gniezna .Cieszę się aż siedmioma sztukami.
Anita/5 lat temu
Dobra, dobra, a jak zweryfikują niesprawdzone informacje? hę? Poza tym wiadomo, że nikt nie chce swoich miejsc sprawdzonych udostępniać innym grzybiarzom, bo za chwilę wyzbierają mu wszystkie grzyby! :)