Jedzenie, które leczy

warzywa, jedzenie, kuchnia, para
Jest źródłem witamin i minerałów. A to właśnie ich niedobór często przyczynia się do wielu dolegliwości. Abyś mogła szybko się z nimi uporać, odmień dietę na lepsze.
/ 08.09.2009 11:57
warzywa, jedzenie, kuchnia, para
Co sprawia, że...
...jesteś podatna na infekcje
Spadek odporności organizmu może wynikać m.in. ze zbyt małej ilości wapnia i witaminy C w twoim jadłospisie.

Rozsmakuj się w grejpfrutach, pomarańczach, czarnej porzeczce i aronii lub pij 100-proc. soki z tych owoców (najlepiej wzbogacone w wapń, informacji o tym szukaj na opakowaniu). Przynajmniej 4–5 razy dziennie jadaj świeże warzywa (np. paprykę) i kiszonki (kapustę, ogórki). Dania obiadowe doprawiaj zaś natką pietruszki.

...drżą ci czasem mięśnie
Takie objawy mogą być wynikiem niedoboru magnezu. By lepiej przyswajać ten pierwiastek, ogranicz picie napojów z kofeiną i poświęć więcej czasu na relaks.

Na śniadanie lub kolację zjadaj kanapkę z gruboziarnistego pieczywa z żółtym serem i pij kakao, na obiad jedz kaszę gryczaną i szpinak, a w ramach przekąski 2–3 kawałki gorzkiej czekolady lub banana.

...masz kłopoty z cerą
Może to być sprawka hormonów (np. w okresie dojrzewania lub przed miesiączką). Kłopoty z cerą mogą także świadczyć o tym, że potrzebujesz witamin C, E i z gruby B oraz cynku.

Jadaj surówki skropione olejem rzepakowym. Dwa razy w tygodniu zaserwuj sobie jajko na miękko. Codziennie skuś się na jakiś gruboziarnisty produkt (muesli, graham, makaron z razowej mąki lub brązowy ryż), chrup też orzechy i migdały.

...dokucza ci PMS
Dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (czyli PMS) mogą nasilać się wtedy, gdy jadasz dania tłuste i ciężkostrawne oraz słone (sól zatrzymuje w organizmie wodę).

Twoimi sprzymierzeńcami są produkty bogate w wapń, magnez i kwas foliowy. Jadaj więc częściej chudy nabiał, razowe pieczywo oraz szpinak, brokuły i buraki. Przynajmniej 2 razy w tygodniu sięgaj też po ryby morskie (np. makrelę, halibuta, łososia). To bogate źródło zdrowych tłuszczów wielonienasyconych.

...szybko męczą ci się oczy
To sygnał, że w twojej diecie może brakować wita- miny A lub ułatwiających jej przyswajanie tłuszczów.

Skrapiaj surówki oliwą. Jadaj pomarańczowe warzywa i owoce (obfitują w beta-karoten, z którego powstaje wit. A). Codziennie wypijaj szklankę soku marchwiowego lub zjadaj garść moreli czy zupę z dyni. 2–3 razy w tygodniu serwuj sobie jajko lub podroby.

...trudno ci zasnąć
Odstaw pobudzające napoje (z kofeiną i energetyczne). Ostatni posiłek jedz najpóźniej 2 godz. przed snem – w przeciwnym razie trawienie nie pozwoli ci na zdrowy, mocny sen.

Ogranicz tłuszcze. Do południa jadaj produkty bogate w białko (drób, nabiał) – sycą, ale są dość długo trawione. Po południu postaw zaś na węglowodany (produkty z gruboziarnistej mąki, owoce, miód) – poprawiają nastrój i są łatwo przyswajane przez organizm. Pijaj nie więcej niż 2–3 kawy dziennie, przy czym ostatnią najpóźniej ok. 17.00. Zrezygnuj też z picia przed snem mocnej herbaty (zawiera pobudzającą teinę). Lepiej sięgnij po napar z melisy lub szyszek chmielu.

...często boli cię głowa
Zrezygnuj z żywności wysoko przetworzonej (np. zupki i sosy z proszku). Gotowe dania mogą zawierać sporo soli i glutaminianu sodu, które podnoszą ciśnienie krwi i mogą powodować bóle głowy.

Pij codziennie przynajmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej – dzięki temu twój organizm łatwiej oczyści się z toksyn. Jadaj małe posiłki, ale za to regularnie 4–5 razy dziennie (nie będzie cię bolała głowa z głodu, czyli w wyniku spadku poziomu cukru we krwi). Postaraj się wykluczyć ze swojego menu produkty prowokujące ataki migreny, np. długo dojrzewające sery żółte, sery pleśniowe, czekoladę, winogrona i czerwone wino, marynaty, cytrusy, mocną kawę i herbatę.

...jesteś zmęczona i osłabiona
Być może to objawy anemii wynikającej z niedoboru żelaza, ułatwiającej jego wchłanianie witaminy C lub witamin krwiotwórczych B6 i B1.

Najwięcej dobrze przyswajalnego żelaza zawiera wołowina i podroby (wątróbka, nerki), ale sporo jest go też w jajach i warzywach strączkowych. W produktach tych występują także potrzebne ci wit. B6 i B12. Pamiętaj jednak, że aby żelazo dobrze przyswoić, każdy posiłek warto wzbogacić o warzywo lub owoc zawierający wit. C (np. papryka, pomarańcza, grejpfrut).

O tym pamiętaj!

Dieta to połowa sukcesu. Ale nawet jeśli wyjątkowo zdrowo się odżywiasz, nie zapominaj o robieniu badań kontrolnych. O twojej kondycji decydują bowiem także:

* geny – skłonności do niektórych chorób są dziedziczne. Dlatego osoby, których bliscy krewni cierpieli na raka, cukrzycę czy mieli problemy z sercem, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (oczywiście nie oznacza to, że muszą zachorować!);

* tryb życia – twoje siły witalne osłabia przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i picie nadmiernych ilości alkoholu. Na szczęście to, tak jak i dietę, sama możesz zmienić.

Redakcja poleca

REKLAMA