POLECAMY

Kosmetyki naturalne i organiczne

Czy wiecie co to są kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne? Czym się różnią? Bardzo często dajemy się uwieść reklamowym hasłom na opakowaniach kosmetyków. To, że kosmetyk jest opatrzony napisem "herbal", "bio", "organic", "eko" niestety nie gwarantuje nam jego naturalnego lub organicznego składu.

Na sklepowych półkach, a także w drogeriach internetowych możemy coraz częściej spotkać się z kosmetykami, które nazywane są naturalnymi i organicznymi. Można takie odnaleźć również wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów – powstają całe serie szamponów i odżywek bazujących na organicznych składnikach. Ale co to właściwie oznacza dla konsumenta, czyli dla nas i czy jest jakaś różnica pomiędzy kosmetykami naturalnymi i organicznymi?

Uroda i kosmetyki eko

fot. Fotolia

Zobacz też: Uwodzenie zapachem - poradnik

Kosmetyki naturalne

Okazuje się, że wiele osób nieświadomie używa zamiennie określeń kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne. Jednak różnią się one bardzo. Oczywiście w kosmetykach naturalnych większość składników musi być pozyskiwana z roślin, minerałów lub zwierząt – są to wszelkiego rodzaju tłoczone oleje, glinki lub wydzieliny zwierzęce (ambra, piżmo itp.) Warunki, jakie musi spełnić kosmetyk naturalny są jasno określone przez światowe organizacje. Powstał nawet system certyfikatów, które uwiarygodniają to, że wybierany przez nas kosmetyk jest naturalnym.

Zobacz też: Kremy BB, CC i DD - czym się różnią?

Napis na opakowaniu kosmetyku głoszący, że kosmetyk jest w "100% naturalny" oraz "organic" lub "bio" jeszcze nic nie znaczy. Zawsze należy zerknąć na jego skład - najczęściej drobnym druczkiem i umieszczony w mało widocznym miejscu.

Jednak trzeba uważnie czytać skład takich kosmetyków, ponieważ mogą niekiedy zawierać drażniące substancje pochodzenia petrochemicznego, parabeny a także często stosowane w kosmetykach do włosów detergenty sles i sls, czyli substancje powodujące pienienie się kosmetyku. Substancje te mogą uczulać i wywoływać podrażnienia. Również niektóre olejki eteryczne mogą powodować uczulenia. Dlatego ważnie jest, aby wybierać kosmetyki certyfikowane, w składzie, których nie ma wyżej wspomnianych substancji.

Zobacz też: Leksykon składników aktywnych w kosmetykach

Do niebezpiecznych substancji w kosmetykach zaliczamy m. in. drażniące substancje ropopochodne, parabeny, detergenty sles i sls oraz niektóre olejki eteryczne.

Kosmetyki organiczne

Jeśli zaś chodzi o kosmetyki organiczne, to przy ich produkcji stosowane są bardziej restrykcyjne reguły. Większość ich składników musi pochodzić z upraw ekologicznych – na takich uprawach, często prowadzonych specjalnie na zlecenie zakładów kosmetycznych nie używa się nawozów sztucznych, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Czyli można powiedzieć, że kosmetyki organiczne są kosmetykami ekologicznymi. Jakość takich składników jest o wiele wyższa, niż tych pochodzących z upraw standardowych. Kosmetyki nie zawierają substancji sztucznych – między innymi dla tego kosmetyki organiczne słabiej się pienią lub nie pienią się w ogóle.

Zobacz też: Prawidłowe oznakowanie kosmetyków – poradnik

Ważne, aby w składzie kosmetyku było jak najwięcej elementów pochodzenia organicznego.

Źródło: Materiały prasowe ekodrogeria.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Hb ma bardzo dobre kosmetyki, korzystam od bardzo dawna, jakieś 3 lata. Szczególnie polecam ich szampon HB Jeunesse. Na mnie ma genialny wpływ - bo to pierwszy raz od lat kiedy udało mi się przywrócić włosy do ładnego wyglądu, wróciła normalna objętość i o coś takiego chodzilo.
/2 lata temu
Ja kupuję na internecie. Posiadam wiedzę na temat składu, ale nie na tyle żeby umieć wszystko rozkminić. Stosuję więc zasadę, że kosmetyk musi mieć jeden z certyfikatów np. EcoCert, BIO, Vegan. Nacięłam się kiedyś na oleju arganowym kupionym w sklepie zielarskim - Pani mnie zapewniała, że oryginalny, kosmetyczny, a potem śmierdziałam frytkami. Efektu żadnego nie przyniósł. Ja kupuję tutaj: econaturals.pl - na razie ok.
/2 lata temu
w zwykłych drogeriach ciężko jest dostać naprawdę naturalne kosmetyki. to się zmienia,a le naprawdę powoli. na razie jeszcze jak ktoś chce kupować kosmetyki naturalne to polecam szukać sklepów specjalizujących się tylko w tym. w dużych miastach mozna trafić na jakieś stacjonarne sklepiki albo ewentualnie zamawiać w internecie. mogę polecić ewentualnie taovital.pl