POLECAMY

Syjam - koci arystokrata

Kot syjamski jest najstarszą rasą udomowioną przez człowieka. Wyjątkowo dostojny, lojalny, ale też pamiętliwy.

/ tydzień temu
Syjam - koci arystokrata fot. Fotolia

Kot syjamski pochodzi z Dalekiego Wschodu, głównie z dzisiejszej Tajlandii. Trafił do Europy pod koniec XIX wieku. Można go było po raz pierwszy zobaczyć na słynnej wystawie kotów w londyńskim Crystal Palace. Zachwycił tam hodowców i  od tej pory zaczął się bardzo szybki rozwój tej rasy. Powstała niezwykła różnorodność odmian barwnych.

Kot starego typu - kot nowego typu

Współczesne koty syjamskie bardzo się różnią od rasy starego typu. Tamte były dość masywne i bardziej przypominały koty burmańskie lub koraty. Obecnie syjam kojarzy się z niezwykle wysmukłym kotem o długich, cienkich nogach i cienkim ogonie. Średniej wielkości głowa powinna być proporcjonalna do reszty ciała, mieć klinowaty kształt. Nos musi być długi i prosty bez zagłębienia u nasady. Syjamy poruszają się bardzo elegancko dzięki sprężystym, długim kończynom  (przy czym tylne powinny być trochę dłuższe od przednich).
Futro syjamów jest wyjątkowo krótkie, delikatne, jedwabiste w dotyku. Ważne, by gładko przylegało do ciała i było lśniące. Koty tej rasy mają wyjątkowo piękne oczy o migdałowatym kształcie i niezwykłym ciemnoniebieskim kolorze. Są skośnie ustawione co sprawia, że spojrzenie kota wydaje się niezwykle przenikliwe.
Kolor futra oprócz koloru oczu jest główną cechą tej rasy. Obowiązuje zasada, że barwa umaszczenia powinna możliwie jednolita i ciągła, bez plam, ani pojedynczych białych włosów.

Charakter syjama

Koty tej rasy są inteligentne, wiedzą czego chcą i potrafią zdecydowanie walczyć o swoje prawa. Głośno domagają się spełnienia życzeń. Pamiętliwe, nigdy nie zapominają wyrządzonych im krzywd. Przywiązują się do jednej wybranej osoby i obdarzają ją ogromnym uczuciem.

Niektóre odmiany barwne

  • Brązowa. To najstarsza odmiana barwna. Kolor zasadniczy powinien być jasnobeżowy, na grzbiecie trochę ciemniej cieniowany. Nos i opuszki łap powinny być tego samego koloru.
  • Czekoladowa. Na futrze w jasnym odcieniu kości słoniowej występują oznaki koloru mlecznej czekolady. Tej samej barwy są opuszki łap i nos.
  •  Liliowa. Kolorem zasadniczym futra jest złamany biały, podobny do kwiatu magnolii. Można wyraźnie zauważyć na nim jasnoszare oznaki z delikatnym różowym połyskiem. Nos i opuszki łap są lawendoworóżowe.
  •  Ruda. Naturalny biały kolor futra ma ciemnopomarańczowy "nalot\". Nos i opuszki łap są różowe
  • Kremowa. Futro  jest kremowobiałe, nos i opuszki łap różowe.
  • Chocolate-tortie-point. Futro barwy kości słoniowej, na którym występują plamki czekoladowobrązowe, czerwonawe, kremowe. Opuszki łap mogą mieć plamki w tych samych kolorach.

Cena kota syjamskiego kształtuje się w granicach 1200-2000 zł.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)