Kot burmański - charakterystyka rasy

Kot burmański, poza kotem syjamskim, jest najstarszym kotem orientalnym w Europie. Koty tej rasy są zwierzętami bardzo żywymi, ciekawskimi i przywiązanymi do człowieka.
/ 15.07.2011 13:10

kot burmański

fot. Fotolia

Kot burmański - historia rasy

Kot birmański, zwany także kotem burmskim, jest hodowany w Europie od końca XIX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj hodowla kotów burmańskich największą popularnością cieszy się w Australii i Nowej Zelandii, skąd pochodzą liczne nowe odmiany srebrzyste i w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstał nowy typ kota burmańskiego różniący się od europejskiego przede wszystkim kształtem głowy.

Wygląd rasy

Najbardziej przykuwającą uwagę cechą wyglądu u kotów burmańskich są bez wątpienia ich hipnotyzujące, żółtozielone oczy, które nadają jego twarzy chłodnej powagi. Górna powieka tworzy zakrzywioną orientalną linię, natomiast dolna linia powiek jest zaokrąglona. Nad okiem łatwo zauważyć małe prawie nieowłosione plamki, które wyglądają jak brwi. Mnisi buddyjscy nazywali je "świątynną strażą", ponieważ ich specyficzne brwi sprawiają, że wyglądają jakby miały cały czas otwarte oczy.

kot burmański

fot. Fotolia

Zobacz także: Jak przygotować się na przyjęcie kota?

Burmańczyk jest średniej wielkości kotem o krępym i dobrze umięśnionym ciele kotem. Szeroka szczęka, silny podbródek i gruba szyja potęgują wrażenie muskularnego i silnego zwierzęcia. Sierść jest krótka, delikatna, prawie bez podszycia. W dolnych partiach ciała - na podbrzuszu i klatce piersiowej - futro jest trochę jaśniejsze od głowy, kończyn i ogona. Kolor futra zmienia się wraz z temperaturą otoczenia - gdy jest ciepło sierść jaśnieje, gdy zimno - staje się ciemniejsza. Najłatwiej zauważyć to u małych kociąt, które na pod wpływem temperatury ciała matki, cały czas mają jasne ubarwienie.

Kot burmański występuje w kilku szatach: brązowej, czekoladowej, niebieskiej, liliowej, rudej, kremowej, szylkretowej (brązowo-szylkretowej, niebiesko-szylkretowej, czekoladowo-szylkretowej, liliowo-szylkretowej.

Charakter burmańczyków

kot burański

fot. Fotolia

Mimo poważnego wyglądu, burmańczyki to w duchu otwarte i wesołe zwierzęta. Łatwo przywiązują się do człowieka, uwielbiają zabawy i ciągły ruch. Ponieważ ich futerko nie ma podszycia, często tulą się do właścicieli w chłodne dni w poszukiwaniu ciepła. Mają skłonność do szybkiego podporządkowywania sobie osobników kotów innych ras. Kotki burmańskie są nadzwyczaj troskliwymi matkami i czule się opiekują swoim potomstwem. W opiece nad młodymi uczestniczą także kocury.

Zobacz całą: Encyklopedia ras kotów

Redakcja poleca

REKLAMA