Kot syberyjski - charakterystyka rasy

Kot syberyjski to jeden z największych udomowionych kotów rasowych. Jest przyjacielski i towarzyski, jego sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji, za to zęby już tak.
/ 17.01.2020 09:17

kot syberyjski
fot. Fotolia

Na skróty:

Kot syberyjski - wygląd rasy

Kot syberyjski charakteryzuje się średnią wielkością i dobrym umięśnieniem. Dorosłe koty mogą ważyć od 4 do 7 kilogramów, a fizyczną dojrzałość osiągają w wieku 3 lat. Samce mogą osiągać dużo większą wagę, nawet 12 kg. Kot syberyjski to jeden z największych udomowionych ras. Głowa kota tej rasy jest trójkątna, czoło lekko wypukłe, podbródek zaokrąglony. Nos kota syberyjskiego powinien być długi, oczy zaś duże i lekko owalne w kolorze zielonym bądź bursztynowym.

Uszy kota syberyjskiego są dość duże, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu. Sylwetka kota czystej rasy nie może sprawiać wrażenia kanciastej. Kończyny są średniej długości, stopy duże, dobrze owłosione między palcami. Ogon jest długi i dobrze porośnięty sierścią, która latem nie linieje. Włosy okrywowe kota syberyjskiego gładko przylegają do ciała. Niemal wszystkie rodzaje umaszczenia są dopuszczalne z wyjątkiem koloru czekoladowego, cynamonowego i liliowego. U kota neva masquerade umaszczenie może cechować kolorowe znaczenie w części twarzowej, na kończynach i ogonie.

Neva masquerade

Neva masquerade to siostrzana rasa kota syberyjskiego, wyodrębniona w 2008 roku. Różni je jedynie kolor oczu i sierści. Koty rasy neva masquerade czyli "koty w masce" mają błękitne oczy i pyszczek ciemniejszy od tułowia. Ciemniejsze umaszczenia mają także ogon, uszy i nogi.

Koty neva masquerade rodzą się białe, dopiero z czasem pojawiają się u nich ciemniejsze znaczenia.

Usposobienie kota syberyjskiego

Kot syberyjski jest przyjacielski, uczuciowy i towarzyski. Mimo udomowienia, kot syberyjski ciągle posiada odrobinę dzikości. Co ciekawe, jest bardzo samodzielny i jak na naturę kota, łatwy w wychowywaniu. W młodym wieku potrzebuje dużo uwagi i poświęcenia mu czasu. Na ogół kot syberyjski jest odważny i pewny siebie. Bez większego problemu przystosowuje się do nowych sytuacji i otoczenia.

Kot syberyjski lubi skakać i wspinać się. Trzeba pamiętać o upodobaniach kotów syberyjskich. Bardzo lubią odpoczywać i wylegiwać się na szafach, wysokich półkach i w innych wysoko osadzonych miejscach. Na pewno dużo radości sprawi mu specjalny słupek z podestami, na którym będzie mógł uprawiać gimnastykę i ostrzyć pazury. My tymczasem oszczędzimy meble i drobiazgi poustawiane na półkach.

Kot syberyjski nie lubi zostawać sam. Co prawda woli przebywać w domu, ale chętnie pospaceruje po zabezpieczonym balkonie lub ogrodzie.

Kot syberyjski - pielęgnacja i żywienie

Jego szata świetnie ochroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, więc nie musimy bać się o jego zdrowie. Ponadto jego sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji – wystarczy wyczesać ją co kilka dni, a w okresie linienia codziennie.

Warto natomiast regularnie czyścić zęby kota - są podatne na osadzanie się kamienia nazębnego.

Kot syberyjski nie jest szczególnie wybredny jeśli chodzi o jedzenie, łatwo przyzwyczaja się do diety. Warto zadbać o to, by była odpowiednio urozmaicona: możesz podawać kotu suchą karmę, surowe mięso (drób, cielęcinę, wołowinę, królika), gotowane ryby (jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu), twaróg, jogurt, podroby, większość warzyw.

Kot syberyjski nie może być karmiony resztkami z obiadu, nigdy też nie podawaj mu surowego białka jaja kurzego. Karmiąc kota mięsem ryb pamiętaj, by wcześniej pozbawić je ości.

Kot syberyjski - cena

Kot syberyjski z rodowodem TICA to wydatek rzędu 1500 - 2000 złotych.

Pierwotny tekst został opublikowany 03.06.2011 roku.

Dowiedz się więcej na temat kotów:Encyklopedia ras kotówBiegunka u kota - przyczyny i leczeniePropozycje imion dla kota

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/09.01.2017 08:51
uuuuuuuuuuu
/30.03.2015 19:21
rr