Błonnik – lepszy rozpuszczalny czy nierozpuszczalny?

Czy wiesz, że istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie? Jakie działanie wykazują? Który jest lepszy dla uzyskania szczupłej sylwetki?
/ 26.02.2015 13:28

błonnik

Fot. Fotolia

Zalety błonnika:

  • sprzyja lepszemu trawieniu,
  • przedłuża uczucie sytości i pomaga w odchudzaniu,
  • przeciwdziała wielu chorobom.

Choć nie zawiera żadnych substancji odżywczych, to nie powinno zabraknąć go w diecie. Sprawdzamy, ile powinniśmy go więc jeść i czy można go „przedawkować”.

Niestety w sklepach i na naszych talerzach króluje żywność wysokoprzetworzona, pełna konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku. To prowadzi nie tylko do problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi, ale też innych dolegliwości, na przykład tych związanych z układem trawiennym. Lekarstwem może być zmiana diety na taką, która dostarczy nam odpowiednią ilość błonnika.

Zobacz także: Błonnik – właściwości zdrowotne i odchudzające

Dwa rodzaje błonnika

Jeszcze do niedawna wiele osób uważało go za niepotrzebny składnik żywności. Chociaż rzeczywiście nie ma on wartości odżywczych, nie dostarcza witamin ani nie jest przyswajany przez organizm, to bardzo go potrzebujemy. Warto wiedzieć, że błonnik występuje w dwóch różnych postaciach:

  • nierozpuszczalnej,
  • rozpuszczalnej w wodzie.

Pierwsza forma to włókna roślinne, które nie są wchłaniane ani trawione przez nasz organizm. Wędrują one w niemal niezmienionej formie przez układ pokarmowy, usprawniając i przyśpieszając w ten sposób pracę jelit i oczyszczając je z niestrawionych resztek pokarmowych, ubocznych produktów przemiany materii, a także szkodliwych substancji takich jak konserwanty czy metale ciężkie.

Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Z kolei błonnik rozpuszczalny po wymieszaniu z wodą zmienia się w substancję przypominającą żelową galaretkę – dzięki temu dłużej czujemy się syci i mniej podjadamy między posiłkami.

Według ekspertów ten jego rodzaj obniża również poziom „złego” cholesterolu, reguluje wchłanianie glukozy, pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i obniża apetyt na słodycze, a także chroni przewód pokarmowy przed podrażnieniami i ma właściwości prebiotyczne.

Źródło: Materiały prasowe Wizerunkowo.com

Zobacz także: Zgubne skutki przedawkowania błonnika!

Redakcja poleca

REKLAMA