Soja i produkty sojowe w diecie strukturalnej

Soja pochodzi ze wschodniej Azji, ale obecnie uprawia się ją przede wszystkim w USA, Brazylii oraz Argentynie. Napój sojowy ma swoje zastosowanie w koktajlach diety strukturalnej.

Soja

Fot. Fotolia

Soja jest bardzo dobrym źródłem wartościowego białka roślinnego, gdyż zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Zawartość w niej protein sięga nawet 50%. Charakteryzuje się  dużą zawartością tłuszczów (ok. 18%), w tym cennych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych omega-3. Węglowodany stanowią ok. 35 %. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, witaminę E oraz składniki mineralne jak: potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo i cynk.

Soja zawiera genisteinę i daidzeinę, należące do fitoestrogenów. Są to roślinne związki, działające w organizmie ludzkim podobnie do estrogenów (hormonów żeńskich), które zapobiegają powstawaniu raka sutka i jajników. Soja jest bardzo dobrym źródłem lecytyny, która poprawia stan umysłowy organizmu, obniża stresy związane z nauką, poprawia pamięć i wzmacnia koncentrację. Soja obniża także poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Soję można spożywać nie tylko w postaci samego ziarna ale i w postaci innych produktów jak: napój, kotlety, miso, desery, sosy, jogurty, płatki czy tofu.

Napój sojowy ma swoje zastosowanie w koktajlach diety strukturalnej:

Przepis na Eliksir wiśniowy (200 kcal):

Zmiksuj:

  • 200 ml napoju sojowego
  • 100 g wiśni (świeżych lub mrożonych)
  • 2 łyżeczki zarodków pszennych
  • łyżeczka melasy trzcinowej
  • ½ łyżeczki skrzypu

Zobacz także: Soja i produkty z soi

Redakcja poleca

REKLAMA