Plateau – etap zatrzymania spadku masy ciała podczas odchudzania

Jak często się ważyć?
Postanowiłeś zrzucić zbędne kilogramy. Pracowałeś ciężko, stosowałeś dietę i uprawiałeś sport. Wszystko wyglądało pięknie do czasu, gdy waga z niejasnych dla ciebie przyczyn przestała wskazywać niższe wartości. Czy coś zatem robisz źle czy może wręcz przeciwnie, nie ma się czym przejmować bo jest to zjawisko jak najbardziej normalne?
/ 27.11.2012 15:50
Jak często się ważyć?

Nie poddawaj się!

Zanim całkowicie zniechęcisz się do dalszego stosowania diety, powinieneś wiedzieć, że zahamowanie, a nawet zatrzymanie spadku masy ciała jest zjawiskiem normalnie występującym wśród osób, które rozpoczęły dietę odchudzającą. Zatem głowa do góry, jest to sytuacja tymczasowa. Nie rezygnuj z diety, o ile nie osiągnąłeś jeszcze zaplanowanych rezultatów.

Zobacz także: Podjadanie - jak z nim walczyć?

Czym jest etap plateau?

W okresie pierwszych dni stosowanej diety obserwuje się duże ubytki wagowe. Związane jest to głównie z opróżnianiem przewodu pokarmowego oraz utratą wody z organizmu (na skutek mniejszych rezerw glikogenu zawartego w mięśniach. Po upływie kilku dni następuje pierwsza faza odchudzania, podczas której to trwania tracimy najwięcej wody (ok. 70%) następnie tłuszczu (ok.25%) oraz białka (ok. 5%).  Około 13 dnia stosowanej diety następuje  druga faza odchudzania – faza plateau czyli zahamowania spadku masy ciała. Zjawisko może pojawiać się nawet kilkakrotnie podczas całego procesu odchudzania np. co kilka tygodni. Okres trwania etapu plateau jest czasem, w którym organizm dostosowuje się do zmian wprowadzonych w sposobie żywienia oraz stylu życia. Następuje ubytek masy mięśniowej (tracimy ok.12 % białka) oraz w mniejszym stopniu utylizowane są tłuszcze z organizmu. Z reguły występuje wcześniej u osób, które odchudzają się intensywniej. W tym okresie charakterystyczne jest występowanie zimnych dłoni, kończyn oraz odczuwanie braku energii. To nic innego, jak sygnały wysyłane przez organizm, że nie akceptuje on wprowadzonych zmian i domaga się większej podaży energii. Tobie natomiast nie wolno zrezygnować
i przerwać diety, gdyż dotychczasowe efekty zostaną zaprzepaszczone i szybko wrócisz do punktu wyjścia.

Inne przyczyny

Zahamowanie etapu spadku masy ciała może mieć związek z genami. Bywa tak, że ciało jest zaprogramowane na masę ciała mieszczącą się w pewnych granicach. Nie należy zatem dążyć za wszelka cenę do rozmiarów gwiazd filmowych. Możesz poznać swoją należną masę ciała konsultując się z dietetykiem, który to dysponuje specjalnymi tabelami oraz wzorami niezbędnymi do jej wyliczenia.

Zobacz także: Przegląd popularnych diet - wady i zalety

Jak przetrwać?

Istnieje kilka sposobów skrócenia czasu trwania etapu plateau:

  • Po pierwsze można zwiększyć aktywność fizyczną, która korzystnie przyśpieszy tempo metabolizmu i zmusi organizm do spalania dodatkowych kalorii. Najlepszy efekt przyniosą ćwiczenia nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej takie jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.
  • Innym sposobem jest wizyta u dietetyka w celu zwiększenia ilości białka w diecie. Składnik ten jak żaden inny przyspiesza tempo metabolizmu.
  • Rozwiązaniem jest również jednodniowe odejście od diety. Pozwól sobie na małe szaleństwo w postaci dodatkowych 400 – 500 kcal. Nazajutrz jednak koniecznie wróć do wcześniej ustalonego jadłospisu.

Schudłeś i co dalej?

W końcu osiągnąłeś upragniony cel. Jesteś dumny z osiągniętych efektów odchudzania. Coraz częściej jednak zdarza ci się wracać do starych nawyków, mimo to waga wciąż utrzymuje się na akceptowanym poziomie. Proces przybierania na wadze następuje bowiem stopniowo i jeśli nie wprowadzisz w życie zasad zdrowego żywienia i nie pozostaniesz aktywny fizycznie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko odzyskasz utracone kilogramy. Pamiętaj zatem, że ważne jest wprowadzenie trwałych zmian w codziennym żywieniu. W tym najlepiej pomoże ci dietetyk.

Polecamy: Odchudzanie - 5 ważnych rad na początek

Redakcja poleca

REKLAMA