Jak podnieść żagiel i kierować deską?

Najwięcej frajdy na desce daje nam prędkość...
Windsurfingowe koty za płoty czyli uczymy się jak podnieść żagiel i kierować deską. Za nami balansowanie na samej desce i ćwiczenie z podnoszeniem żagla na brzegu. Czas zacząć pracę na wodzie. Mamy sprzęt i odpowiednie ubranie. Zaczynamy!
/ 27.08.2010 10:08
Najwięcej frajdy na desce daje nam prędkość...

Pamiętaj: dziób wskazuje kierunek

Na początku zawsze ustawiamy nasz sprzęt tak, aby dziób wskazywał kierunek, w którym chcemy płynąć, a żagiel leżał po zawietrznej stronie deski. Po wejściu na deskę ustawiamy się w lekkim rozkroku, ze stopami położonymi na osi symetrii deski, mniej więcej równo po obu stronach mocowania masztu. Pamiętajmy, że wiatr musi wiać nam w plecy! W przeciwnym razie wyciągany, luźny żagiel, który ustawia się zawsze w kierunku z wiatrem, może zepchnąć nas z deski i zakryć pod wodą.

Podniesienie pędnika

Czas podnieść pędnik. Oburącz chwytamy za fał startowy i przy ugiętych kolanach zaczynamy odklejać żagiel od tafli wody. Pamiętajmy, że całą akcję unoszenia żagla wykonujemy tylko dzięki pracy nóg i tułowia. Stopy cały czas przylegają do deski i małymi chwytami, wykorzystując przeciwwagę, jaką stanowi nasze ciało, podciągamy maszt w kierunku pionowym.

Nie łap za bom

Przy pierwszych próbach unikamy łapania za bom, bo możemy stracić równowagę. Stopniowo przenosimy ręce na fale tak, aby ręką przednią (ta, która jest od strony dziobu) uchwycić maszt tuż poniżej mocowania bomu. Pozwalamy, aby wiatr lekko poruszał żaglem i podążamy za tym ruchem. Jeśli usztywnimy ręce i mocno przyciągniemy żagiel do siebie, możemy stracić równowagę i wpaść do wody. Tylną stopę (tę od strony rufy) odstawimy w kierunku rufy.

Unosząc żagiel przenosimy ciężar ciała na tylną nogę. Przednia ręka wyprostowana, a tylną chwytamy bom w odległości ok. 40 cm od masztu i przyciągamy go do siebie. W takiej pozycji: lekko ugięte nogi i całe ciało nieco odchylone do tyłu, wybieramy żagiel lekkim skrętem barków.

Rozejrzyj się około

W tym momencie zawsze dobrze się rozejrzeć wkoło. Deska zaczyna płynąć i musimy wiedzieć, co dzieje się w najbliższym sąsiedztwie. Po ruszeniu z miejsca kierujemy uwagę, przede wszystkim, na obszar przed dziobem deski.

Skręcanie

Żeglując, trzymamy bom oboma rękami; przednia ma utrzymywać żagiel w pionie, tylną wybieramy go optymalnie względem kierunku wiatru. Na początku kierowanie sprowadza się do umiejętności skręcania deską. Osiągamy to przez pochylenie żagla w odpowiednią stronę (pamiętajmy, że deska nie ma steru).

Skręcanie w stronę wiatru (czyli ostrzenie) uzyskujemy przez pochylenie żagla (musi być wypełniony wiatrem) w kierunku z wiatrem, natomiast skręt z wiatrem (odpadanie) uzyskujemy pochylając wybrany żagiel w kierunku, skąd wieje.

Pamiętajmy, że zarówno przy odpadaniu, jak i ostrzeniu, najważniejsze jest, abyśmy stale utrzymywali żagiel wypełniony wiatrem.

Przeczytaj: Jak podnieść żagiel i kierować deską?

Halsowanie

Jedną z podstawowych, a zarazem najważniejszych, umiejętności żeglowania jest halsowanie, czyli pływanie na wiatr. Jest to pływanie tzw. zygzakiem: krótsze lub dłuższe odcinki żeglujemy bejdewindem jednego i drugiego halsu, najczęściej wykonując zwrot na wiatr (a z czasem zwrot na wiatr w ślizgu).

Zobacz też: Jaki bom do windsurfingu wybrać?

To właśnie dzięki halsówce możemy bezpiecznie wrócić na brzeg przy wiatrach odpychających.

Redakcja poleca

REKLAMA