Czy można wygrać walkę z tłuszczem?

Marzysz o tym, aby schudnąć? / fot. Fotolia
Masz problem z odchudzaniem? Mimo usilnych starań nie możesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu w różnych partiach ciała? Okazuje się, że podejmując walkę o szczuplejszą sylwetkę, próbujesz pokonać ważny mechanizm samozachowawczy, który funkcjonuje w ludzkim organizmie już od milionów lat. Jak zatem można spalić zbędny tłuszcz?
/ 01.06.2012 10:54
Marzysz o tym, aby schudnąć? / fot. Fotolia

Co sprawiło, że gatunek ludzki przetrwał?

Przez ponad milion lat ewolucji gatunku ludzkiego nasze organizmy były zaprogramowane, by chronić zgromadzone zapasy tłuszczu, a służyło to bardzo ważnemu celowi: przetrwaniu gatunku. Zanim ludzie zrozumieli mechanizm powstawania chorób i nauczyli się przechowywania zapasów pokarmu, byli narażeni na wyniszczające choroby i śmierć z głodu. Te osoby, które posiadały ponadprzeciętnie duże zapasy tłuszczu, mogły przetrwać okres głodu i choroby, przekazując tę korzystną w zastanych warunkach cechę swojemu potomstwu.

Powtarzanie tego procesu przez tysiące generacji doprowadziło do ukształtowania się potężnego mechanizmu akumulacji tłuszczu. Ten stworzony przez naturę mechanizm samozachowawczy ma za zadanie coroczne zwiększanie zapasów zgromadzonego tłuszczu. Dążenie do jego zmiany oznacza sprzeciw wobec procesu, który funkcjonuje już od milionów lat […].

Warto wiedzieć: Ile potrzebujemy tłuszczu w diecie?

Tłuszcz – „polisa ubezpieczeniowa”

Tłuszcz to nasza genetyczna polisa ubezpieczeniowa na wypadek katastrofy - ale i coś znacznie więcej. To wydajne paliwo, z którego organizm może korzystać podczas ćwiczeń. Biologiczny mechanizm, nazywany homeostazą, odpowiada za to, że z każdym kolejnym rokiem życia akumulacja tłuszczu w naszych organizmach przybiera na sile po to, by zapewnić nam zwiększone szanse przeżycia w przypadku długiej choroby, braku pokarmu albo odniesienia obrażeń. Jest więc czymś w pełni naturalnym, że mając 47 lat, będziesz ważyła więcej niż w okolicach czterdziestki. Odkładanie większych ilości tłuszczu w miarę upływu czasu jest właściwym zachowaniem ze strony organizmu, a nie oznaką, że „całkiem sobie odpuściliśmy”. Ale istnieje pewna nadzieja dla tych osób, które pragną nieco uszczuplić tę „polisę ubezpieczeniową”.

Najlepszy sposób na spalanie tłuszczu

Mając wiedzę, jak kontrolować spożycie kalorii, będziesz mogła cieszyć się jedzeniem, panując jednocześnie nad procesem akumulacji tłuszczu w organizmie. Samo zmniejszenie konsumpcji nie jest szczególnie przyjemną częścią starań o obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej - a w dłuższej perspektywie czasowej nie jest to również strategia, dzięki której mogłabyś osiągnąć ten cel. Choć stosowanie diety (czyli redukcja ilości spożywanych pokarmów) bez wątpienia może prowadzić do zmniejszenia wagi ciała, to prawie zawsze jest to jedynie przejściowa zmiana.

Odmawianie sobie jedzenia uaktywnia tzw. odruch obrony przed zagłodzeniem, który prowadzi do odbudowy zapasów tłuszczu, gdy tylko dieta dobiegnie końca. Udowodniono, że ćwiczenia są najlepszym sposobem na spalanie tłuszczu i zapobieganie jego ponownemu nagromadzeniu. Łagodnie poszerzając zakres treningów i kontrolując odżywianie, uruchamiasz pomyślny proces, nad którym możesz sprawować kontrolę. Najlepsze jest zaś to, że dzięki ćwiczeniom nie musisz cały czas chodzić głodna.

Polecamy: Ile tłuszczu masz we krwi? Zrób lipidogram!

Fragment pochodzi z książki "Bieganie i odchudzanie dla kobiet. Zdrowa i piękna każdego dnia"; Jeff Galloway, Barbara Galloway (Septem 2012). Tytuł, lid i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA