Małgorzata Socha fot. ONS

Walc z gwiazdami

Przedstawiamy kroki jednego z najpiękniejszych tańców towarzyskich. Dziś będziemy się uczyć pełnego gracji walca.
/ 23.04.2008 13:16
Małgorzata Socha fot. ONS
walc1.jpgJako pierwszy narodził się walc wiedeński, wolny, tańczony niemal w miejscu, długo uważany za niemoralny. Zbytnia bliskość ciał partnerów budziła zgorszenie, lecz nawet to nie powstrzymało tego tańca przed wdarciem się na salony. Dzisiaj większą popularnością cieszy się walc angielski, pełen gracji i delikatnej zmysłowości.

1. Promenada
. Para stoi na ziemi na płaskich stopach. W rytm muzyki oboje unoszą lekko stopy, stając na palcach. Najpierw on stawia lewą nogę w bok, ona to samo robi z prawą. Potem on prawą nogę krzyżuje przed lewą, ona lewą nogę krzyżuje przed prawą. Następnie on stawia lewą nogę w bok i dostawia prawą nogę do lewej. Ona wykonuje dokładnie te same ruchy, tylko odwrotnie.


walc03.jpg
 
2. Pierwszy krok po promenadzie. Partner wysuwa lewą nogę do przodu, partnerka prawą. Oboje przez cały czas delikatnie unoszą się na palcach. Kolana mają rozluźnione, ale nie zgięte. Dosuwając nogi, zawsze je prostują, ale nie usztywniają. Rama partnera (ramiona i tułów) jest sztywna, tylko łokcie są lekko zgięte. Wszystkie ruchy mają dawać wrażenie lekkości. 

walc03.jpg
3. Obrót. Partner zaczyna taniec od lewej nogi do tyłu i odwraca się przez lewe ramię. Następnie stawia prawą nogę do tyłu i robi obrót przez prawe ramię (dokładnie tak, jak to prezentuje para w trakcie obrotu na zdjęciu obok). Partnerka jak zwykle tańczy odwrotnie. Pamiętajmy, że walc to elegancki i dostojny taniec. Dobrze tańczony sprawia wrażenie unoszenia się na wznoszących się i opadających falach.
Anna Grzelczak
Fot. Zoom, TVN