Wojtek Łozowski fot. ONS

Jive z gwiazdami

Anna Głogowska i jej partner Marcin Wrzesiński pokażą podstawowe kroki do żywiołowego latynoamerykańskiego jive’a.
/ 23.04.2008 13:05
Wojtek Łozowski fot. ONS
jive1.jpgJive to taniec latynoamerykański, bardzo podobny do rock and rolla. Można powiedzieć, że rock and roll powstał na bazie jive’a. Podstawowa figura w jivie składa się z sześciu kroków. To bardzo dynamiczny taniec, pełen zwrotów, obrotów i wykopów. Obroty, choć są trudnymi figurami, powodują, że jive jest tańcem niezwykle widowiskowym.

Krok po kroku

1. Tancerze stają wyprostowani naprzeciwko siebie. Wszystkie kroki stawiają na podeszwie lub płasko, rozluźniając kolana. Partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Jego lewa ręka i prawa ręka partnerki są połączone nieco wyżej niż w innych tańcach. 
jive01.jpg
2. Partner stawia lewą nogę w tył, partnerka prawą i stają bokiem do siebie. Powrót na lewą nogę z jednoczesnym przeniesieniem na nią ciężaru ciała. Mimo że mięśnie nóg są lekko napięte, biodra powinny być luźne i delikatnie wysuwać się w kierunku nogi, która wykonała krok. Zasada ta obowiązuje oboje partnerów. 
jive01.jpg
jive01.jpg3. Partner: lewa noga w bok i prawą nogę zbliżyć do lewej. Partnerka odwrotnie: prawa noga w bok i lewą nogę zbliżyć do prawej. On: lewa noga w bok, prawa noga w bok. Lewą zbliżyć do prawej i znów prawa noga w bok. Ona tańczy odwrotnie. W jivie ciężar ciała spoczywa na przedniej części stopy. Mięśnie nóg nie powinny być napięte. 

Artur Szczukiewicz, Anna Grzelczak
Korzystaliśmy z książki Mariana Wieczystego „Tańczyć każdy może”.
Fot. Zoom