Robert Kudelski fot. ONS

Rumba z gwiazdami

To taniec bardzo zmysłowy, o dużym ładunku erotyki. Anna Głogowska i jej partner Marcin Wrzesiński pokażą dziś kroki rumby.
/ 23.04.2008 13:12
Robert Kudelski fot. ONS
rumba1.jpgMa rodowód kubański. Powstała pod wpływem rytmów i pieśni pierwszych niewolników afrykańskich, których ok. 400 lat temu przywieziono na Wyspy Karaibskie. Jego istotą są gwałtowne, wijące się ruchy bioder, ramion i tułowia.1. Podobnie jak w jivie, wszystkie kroki stawiamy na podeszwach. Rumba jest tańcem całego ciała, ale barki i głowa przez cały czas pozostają niemal w bezruchu. Partner obciąża lewą nogę, partnerka prawą.
rumba01.jpg
2. Krok podstawowy do przodu. Partner stawia lewą nogę w przód i przenosi ciężar ciała do tyłu na prawą nogę. Partnerka odwrotnie, czyli przesuwa prawą nogę do tyłu i przenosi ciężar ciała na lewą. rumba01.jpg
rumba01.jpg3. Partner wraca na prawą nogę, partnerka na lewą. Charakterystyczną cechą rumby jest ruch bioder. Przy stawianiu kroku prawą nogą wysuwamy do przodu prawe biodro, przy lewej nodze – lewe.
rumba01.jpg4. Wykończenie kroku podstawowego do przodu. Partner przesuwa lewą nogę w bok i obciąża ją, partnerka przesuwa prawą nogę w bok i również ją obciąża. Krok podstawowy można powtarzać dowolną ilość razy.
rumba01.jpg5. Krok podstawowy do tyłu. On stawia prawą nogę do tyłu, ocierając delikatnie podeszwą o posadzkę. Przenosi ciężar ciała w przód na lewą nogę i staje na całej stopie. Piętę lewej nogi unosi w górę i jednocześnie rozluźnia kolano lewej nogi, a prostuje prawej. Przy tym prawe biodro wysuwa nieco w prawo i w bok. Ona tańczy odwrotnie, wysuwając lewe biodro. Później on
przesuwa prawą nogę w bok, a ona lewą.
rumba01.jpg6. Pozycja końcowa. Rumba kubańska nie należy do najłatwiejszych. Dlatego przed wykonaniem pozycji końcowej zalecamy, aby powtórzyć kroki podstawowe. W pozycji końcowej partnerka ustawiona tyłem do partnera stojącego w rozkroku, robi gwałtowny skręt bioder w prawo. Jednocześnie stając na palcach zgina kolana i osuwa się nieznacznie wzdłuż ciała partnera, który przytrzymuje ją powyżej łokci.

Fot.  Zoom
Artur Szczukiewicz, Anna Grzelczak
Korzystaliśmy z książki Mariana Wieczystego „Tańczyć każdy może”.