POLECAMY

Zdrada emocjonalna czasem boli nawet bardziej, niż fizyczna. Zobacz, jak odróżnić ją od zwyczajnej znajomości!

Historia Kasi i Roberta daje do myślenia. Jak rozpoznać zdradę psychiczną? Czy da się ją przebaczyć?
Zdrada emocjonalna czasem boli nawet bardziej, niż fizyczna. Zobacz, jak odróżnić ją od zwyczajnej znajomości! fot. Fotolia

Zdrada to nie tylko seks lub pocałunki. Oprócz tej fizycznej, istnieje też zdrada emocjonalna. Niekiedy zranionego partnera boli nawet bardziej, niż kontakty cielesne. Jest ryzykowna, bo szybko prowadzi do zaangażowania. Łatwo też przekroczyć niezwykle cienką granicę, bo często ma początek w zwykłym koleżeństwie. Gdy sprawy wymkną się spod kontroli, kto inny staje się ważniejszy niż partner czy partnerka.

Zdrada emocjonalna - historia Kasi i Roberta

Kasia ma 36 lat. Robert 37. Są małżeństwem od 11 lat, mają synka. Ostatnio Kasia zauważyła, że mąż jest często jakby nieobecny myślami. Niby fizycznie obok niej, a jednak oddalony. Kiedyś ich rytuałem były długie rozmowy, gdy opowiadali sobie szczegóły z minionego dnia. Teraz Robert stał się małomówny i unika kontaktu.

Kasia podejrzewała, że mąż ją zdradza. On jednak zaparł się, że nigdy nawet nie myślał o pocałunku z inną kobietą. Przyznał, że coraz więcej czasu spędza na rozmowach z koleżanką z pracy. "Wiesz, po prostu nadajemy na tych samych falach" - powiedział usprawiedliwiająco. To Monice Robert opowiada o tym, co u niego słychać. Jej zwierza się z problemów zdrowotnych mamy; matka Moniki też walczyła z rakiem piersi. To jej opowiada o przedszkolnych kłopotach synka; córeczka koleżanki też nie radziła sobie najlepiej. To Monice mówi o złości na apodyktycznego szefa; w końcu ona też ma wieczne problemy z tym samym człowiekiem.

Robert dużo rozmawia z koleżanką, często wymieniają też SMS-y. Czy to jeszcze zwykła przyjaźń, czy może już zdrada emocjonalna?

Czy on mnie kocha?

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Znajomość z Moniką, która tak świetnie rozumie Roberta, sprawia że nie ma on już ochoty na rozmowy z żoną. Jego potrzeba wsparcia i akceptacji jest całkowicie zaspokojona - mężczyzna nie szuka więc zainteresowania u żony. Tego rodzaju relację można już nazwać zdradą emocjonalną. Dopóki koleżeństwo jest na dalszym planie, a najważniejsza pozostaje rozmowa z partnerem/partnerką, nic złego się nie dzieje. Problem pojawia się, gdy granica zostaje przekroczona i kontakt ze znajomym staje się istotniejszy, niż zadbanie o relacje z najbliższą osobą.

Jeśli chodzi o zdradę psychiczną, często nie dochodzi nawet do jakichkolwiek kontaktów fizycznych. Oczywiście, mogą być one dalszym etapem znajomości. Niejednokrotnie para nie wychodzi poza sferę długich rozmów i często wymienianych wiadomości. A jednak związek na tym cierpi.

Często partner nie ukrywa nawet zdrady emocjonalnej. Początkowo sądzi bowiem, że przecież nie robi nic złego. Kontakty nie muszą się więc odbywać w tajemnicy. Niekiedy relacja opiera się wyłącznie na kontaktach wirtualnych - ktoś poświęca się internetowej znajomości tak bardzo, że zaniedbuje swoją drugą połowę.

Zdradę psychiczną łatwo pomylić z koleżeństwem. Jak więc rozpoznać, że twój facet wpadł w jej pułapkę? Jak zauważyć, że twoja relacja z sąsiadem z mieszkania naprzeciwko, zaczyna przybierać postać zdrady emocjonalnej?

  • Rozpoczyna się porównywanie koleżanki/kolegi ze stałym partnerem. Oczywiście, ten drugi zawsze wypada mniej korzystnie. "Monika nosi na co dzień szpilki, a ty nawet od święta nie chcesz założyć obcasów!", "Rafał umie sam wyremontować mieszkanie, a ty ledwo potrafisz wymienić żarówkę!".
  • Wolny czas nie jest poświęcony już tylko partnerowi i rodzinie. Znajomość zajmuje często twoje/jego myśli, a przez to dochodzi do zaniedbań. Koleżanka/kolega pojawia się też często w rozmowach.
  • Znajomy/znajoma staje się głównym powiernikiem sekretów i zmartwień. Wyżalenie się przed partnerem już nie jest ważne - to inna osoba jako pierwsza dowiaduje się zawsze o radościach i smutkach.
  • Kontakty są bardzo intensywne. To nie sporadyczne rozmowy, a podtrzymywanie relacji np. poprzez częste SMS-owanie.

Czy wybaczyć zdradę emocjonalną?

Uważa się, że dla kobiet zdrada psychiczna może być gorsza od fizycznej. Z kolei mężczyźni bardziej przeżyją zdradę fizyczną, niż emocjonalną. Nie ma jednak reguły. Dla każdego raniące jest poczucie, że osoba "z zewnątrz" staje się ważniejsza i ma dostęp do najbardziej intymnych sfer psychiki. Jest wiele przypadków, w których zdrada emocjonalna może zniszczyć związek nawet bardziej, niż zdrada cielesna.

Czy wybaczyć zdradę psychiczną? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Kasia zdecydowała się przebaczyć Robertowi, ale warunkiem było zerwanie relacji z Moniką. Mężczyzna sam zrozumiał, że kobieta stała się zagrożeniem dla ich związku i stała się dla niego ważniejsza od żony.

A wy? Czy wybaczyłybyście zdradę emocjonalną? A może znacie podobne historie?

Czytaj więcej na temat związków i relacji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/miesiąc temu
Żona nie wylogowała się z FB. Napisała coś takiego do kumpeli (cyt.): "Czasami rozmawiamy ze sobą telefonicznie lub piszemy sms-y, ale spradycznie (ostatni raz ponad rok temu). W tych rozmowach Grzesiek nie mówi zbyt wiele o sobie. Dlatego też poniekąd postanowiłam dalej się kształcić, obroniłam doktorat, poznałam na studiach doktoranckich męża. Dostałam zaraz pracę na Uniwersytecie Opolskim i wyemigrowałam z Lublina. Kupiłam dom, upragnionego psa dalmatyńczyka, a potem kogoś w domu mi brakowało i urodził się nam Kacperek (po 7 latach małżeństwa - gdyż do końca myślałam, że może Grzesiek...., ale cóż...). Poza tym wydaje mi się, że Grzesiek raczej widzi we mnie dziś wroga, niż kogoś kiedyś bliskiego. I to jest dla mnie bardzo przykre! Mimo wszystko chciałabym go zobaczyć i porozmawiać, wyjaśnić przeszłość, gdyż strasznie mnie to dręczy. Kilka razy w miesiącu już od 10 lat (czyli od rozstania) mi się śni... Faktycznie szybko poznałam mojego obecnego męża po rozstaniu z Grześkiem (po 9 miesiącach znajomości postanowiliśmy się pobrać, co wszyscy byli w szoku!). Poza tym, wydaje mi się, że szukałam podobnej osoby, chociaż pod względem wyglądu zewnętrznego do Grześka, a Adam właśnie tak wygląda. A poza tym, chciałam pokazać Grześkowi, że umiem szybko kogoś znaleźć, który zainteresuje się mną na poważnie. Zdradzę Ci tajemnicę - do ostatniej chwili w dniu mojego ślubu marzyłam o tym, by Grzesiek stanął w drzwiach kościoła i powiedział: "jedź ze mną" i zrobiłabym to... Tak bardzo go kochałam, że do dziś nie mogę się z tego wyleczyć". Jestem skołowany. Co robić, co myśleć?
/4 miesiące temu
@Manfred: pewnie już tego nie przeczytasz, przykro mi bardzo, może warto szczerze porozmawiać z żoną, zapytać czy jest coś czego Jej w Waszej relacji brakuje? Zapytać o relację z sąsiadem, czy to rzeczywiście coś dla Niej ważnego, powiedzieć, że Ciebie to rani i wolałbyś żeby zerwała z nim kontakt. Życzę szczęścia i powodzenia!
/9 miesięcy temu
Witam. Mam podobnie z żoną. Bardzo ją kocham i ciężko mi z tym. Od jakiegoś czasu dowiedzialem się że bardzo podoba się jednemu znajomemu (żonaty, dzieci, dom, itp). Zaczęła z nim rozmawiać o różnych rzeczach. Wychodzi na spacery z psem (nieraz ja też się dołączam) mówi że nie dogaduje się z żoną, jej mówi różne rzeczy. Na moje podejrzenie denerwuje się i marudzi że coś sobie ubzduralem. Dzwoni do niej niby po pijanemu ale zauważyłem kasowanie połączeń w tel i mnie to wkurza. Najgorsze to to że niby przez messengera machnął łapka ale potem sprawdziłem że napisał kocham cię ana odpisała też cię kocham i buźka. Wiem że tak nielegalnie mam dowód z messengera i nie wiem jak to odkręcić póki jeszcze czas. Pomocy
POKAŻ KOMENTARZE (2)