Zapalenie pęcherza po stosunku – jak go leczyć i zapobiegać nawrotom

zapalenie pęcherza, ból po stosunku, zakażenie cewki moczowej, intensywny seks fot. Adobe Stock
Zapalenie pęcherza po stosunku nie należy do przyjemnych doświadczeń. Ma też tendencje do nawracania. Jeśli, więc zdarza wam się zapomnieć w łóżku lub przechodzić swobodnie od miłości greckiej do francuskiej, a potem seksu pochwowego, to lepiej nauczcie się dbać o swoją cewkę i pęcherz moczowy.
/ 31.08.2018 15:23
zapalenie pęcherza, ból po stosunku, zakażenie cewki moczowej, intensywny seks fot. Adobe Stock

W większości przypadków za zapalenie pęcherza po stosunku odpowiedzialne są baterie. Przede wszystkim znajdująca się w jelicie grubym Escherichia coli (E. coli) oraz bakterie Gram-ujemne, gronkowiec, wirusy, grzyby i przenoszone drogą płciową chlamydie. 

Ich przedostawaniu się do pęcherza moczowego sprzyja budowa kobiety. Niewielka odległość cewki moczowej od odbytu i pochwy oraz zaledwie czterocentymetrowa długość samej cewki. Wszystko to sprzyja przenoszeniu bakterii z pochwy i odbytu do cewki, a stamtąd do pęcherza.
Dzieje się tak zwłaszcza podczas intensywnego, pełnego eksperymentów zbliżenia. Stąd zresztą pochodzi potoczna nazwa tej przypadłości – syndrom miesiąca miodowego.

Czy zapalenie pęcherza moczowego może być niebezpieczne?

Objawy zapalenia pęcherza i leczenie

Zapalenie pęcherza po stosunku zaczyna się od uczucia parcia na pęcherz i potrzeby częstszych wizyt w toalecie. Potem pojawia się piekący ból przy oddawaniu moczu i w podbrzuszu. W skrajnych sytuacjach może wystąpić krwiomocz połączony z podwyższoną temperaturą ciała.
Przy zapaleniu pęcherza nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i rozpoczęciu antybiotykoterapii. Wszelkie domowe sposoby radzenia sobie z bólem typu ciepłe okłady mogą jedynie przedłużyć cierpienie, ponieważ ciepło sprzyja namnażaniu bakterii.
Samodzielne stosowanie lekarstw dostępnych bez recepty powinno odbywać się także pod okiem specjalisty, ponieważ zapalenie pęcherza ma tendencję do nawrotów.

Zapobieganie

Każda aktywna seksualnie kobieta jest narażona na zapalenie pęcherza po stosunku. Można mu jednak zapobiegać stosując proste, domowe metody:

  • Jedz żurawinę i owoce bogate w witaminę C. ta pierwsza sprzyja usuwaniu bakterii, druga zakwasza mocz, przez co stwarza środowisko nieprzyjazne bakteriom.
  • Pij dużo płynów, zwłaszcza wody, która ułatwia wypłukiwanie potencjalnych bakterii z pęcherza. Możesz też stosować moczopędnie napary z borówki brusznicy (zarówno owoce, jak i liście).
  • Podcieraj się z przodu do tyłu, czyli od cewki moczowej w kierunku odbytu. Nigdy odwrotnie, ponieważ w ten sposób przenosisz bakterie z odbytu do pochwy i cewki moczowej.
  • Nie wstrzymuj moczu.
  • Podmywaj się często preparatami przeznaczonymi do higieny intymnej albo naparami z rumianku i igliwia sosny.
  • Zmieniaj często podpaski i tampony.
  • Noś bawełnianą bieliznę, ponieważ nie podrażnia sromu.

Przeczytaj także:
Blondynka z sześciopakiem i sztucznym biustem autorką bestsellerowego erotyka „365 dni”. Rozmowa z Blanką Lipińską
Zaczyna się niewinnie: bólem nóg, pajączkami i żylakami. Nieleczona niewydolność żylna może jednak zabić!
Ból podczas stosunku – możesz się go pozbyć w prosty sposób

Redakcja poleca

REKLAMA