Udany związek według teorii typów osobowości

Udany związek według teorii typów osobowości
Być może już udało Ci się określić swój typ osobowości dzięki wykorzystaniu instrumentu MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) — wskaźnika psychologicznego do określania typu osobowości. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat teoria typów osobowości pomogła ponad trzydziestu milionom osób dokonać wartościowej, dogłębnej analizy ich samych i innych ludzi.
/ 03.10.2016 14:36
Udany związek według teorii typów osobowości

Czym jest teoria typów osobowości?

Teoria typów osobowości, wywodząca się z prac szwedzkiego psychologa Karla Junga, zyskała ogromną popularność dzięki staraniom dwóch wybitnych Amerykanek: Katharine Briggs i jej córki, Isabel Briggs Myers. Udało im się opracować doskonałe narzędzie, wykorzystywane każdego dnia przez tysiące doradców i wychowawców. Czym więc są typy osobowości i jak ich znajomość pomaga ludziom lepiej się zrozumieć?

Typy osobowości tworzą system, dzięki któremu lepiej rozumiemy ludzkie zachowania. Wyróżniamy szesnaście znacznie różniących się od siebie typów osobowości. Każdy z nich jest jednakowo wartościowy i wyposażony zarówno we wrodzone mocne strony, jak i w cechy stanowiące o potencjalnych słabościach.

Choć każdy z nas jest wyjątkowy, często osoby należące do tego samego typu wykazują istotne podobieństwa, na przykład są tak samo towarzyscy lub zamknięci w sobie, realistyczni lub obdarzeni bujną wyobraźnią, logiczni lub emocjonalni, poważni lub weseli.

Polując na ideał

Poznanie teorii typów osobowości pomoże młodym ludziom, którzy dopiero rozglądają się za odpowiednią osobą, lub tym, którzy już są w jakimś związku, ale nie mają pewności, czy partner jest na pewno „tym jedynym. Jeśli już teraz poznasz teorię typów osobowości, nauczysz się podążać przed siebie, uważnie rozglądając się dokoła. Wprawdzie nie jest tak, że na każdego czeka gdzieś jeden, jedyny ideał, jednak aby odnaleźć prawdziwe spełnienie w związku, warto zawczasu dowiedzieć się ważnych rzeczy o sobie i o tym, czego się potrzebuje. Może to nawet zapobiec przyszłym cierpieniom, jeśli zdecydujesz się już teraz zakończyć relację, która po prostu nie jest dla Ciebie.

Polecamy: Mieszane zaburzenia osobowości

Szczęśliwie zakochani

A co, jeśli już z kimś jesteś, a do tego wszystko świetnie się układa? Dzięki teorii typów osobowości zyskasz świadomość swoich pragnień oraz umiejętność przekazania tego swojemu partnerowi, dzięki czemu Twoje szanse na zaspokojenie tych potrzeb wzrosną. Ponadto pomoże Ci to docenić te aspekty Waszego związku, które funkcjonują bez zarzutu, oraz lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre kwestie niezmiennie wywołują konflikty. Jeśli trudności, z którymi się borykacie, wynikają z różnych typów osobowości, a problemy w związkach prawie zawsze biorą się właśnie stąd, należy zająć się nimi właśnie teraz, zanim przekształcą się w utarte schematy.

Teoria typów osobowości pozwala na tak dokładną analizę, że wielu doradców małżeńskich i liczni duchowni gorąco polecają (a czasem wręcz nalegają), by partnerzy poznali wzajemnie swoje typy osobowości, zanim wstąpią w związek małżeński.

Przeczytaj też: Jak wzmocnić uczucia mężczyzny?

Fragment pochodzi z książki „Perfekcyjnie dobrani. Psychologia szczęśliwych związków” autorstwa Paula D. Tiegera, Barbary Barron-Tieger (wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA