Rozstanie fot. Fotolia

Rozstanie - jak przeżyć rozstanie

Rozstaliście się i masz wrażenie, że cały Twój świat się zawalił. Na szczęście z czasem wszystko zacznie się układać. Podpowiadamy, jak przetrwać rozstanie
Marta Wilczkowska / 28.01.2013 15:23
Rozstanie fot. Fotolia
Rozstanie z ukochaną osobą to bardzo trudne przeżycie. Całkowicie zmienia się nasz codzienność, wspomnienia wracają ze zdwojoną siłą, a brak partnera widać na każdym kroku. Ale trudno - stało się, i musisz dać sobie z tym radę. Nie ma ani jednej, ani całkowicie skutecznej recepty, jak bezboleśnie przejść przez ten ciężki okres. Jednak pewne kroki mogą pomóc Ci złagodzić ból związany z utratą ukochanej osoby. Podpowiadamy, co zrobić, aby przetrwać rozstanie.

1. Daj sobie czas


Ciężko przecenić prawdziwość stwierdzenia, że "czas leczy rany". Pozwól sobie na chwilę żalu, płacz, a także tęsknotę. Nie oczekuj natychmiastowej poprawy samopoczucia i nie słuchaj osób, które radzą Ci od razu wziąć się w garść. Pamiętaj jednak, żeby nie rozsmakować się w swoim żalu - na wszystko jest czas, także na to, aby mimo bólu w sercu na nowo stworzyć swoją codzienność.

2. Znajdź nowy cel


Absolutnie nie mamy na myśli przysłowiowego "klina". Okres po rozstaniu to dobry moment na inwestycję w siebie - zapisz się na kurs nowego języka, siłownię lub zajęcia z fotografii. Zastanów się, czy czasem nie odkładałaś czegoś właśnie ze względu na byłego faceta? Jeśli tak, to świetny moment żeby teraz wrócić do tego planu. Dzięki temu zostanie Ci mniej czasu na rozmyślania o byłym związku i zyskasz nowy cel, który odwróci Twoje myśli od bólu i tęsknoty.

3. Przestań rozpamiętywać


Rozpamiętywanie to najgorsza krzywda, jaką możesz sobie sama wyrządzić. Twoje serce jest rozdarte i najchętniej zniknęłabyś na chwilę z powierzchni, jednak pogrążanie się w smutku na własne życzenie nie pomoże Ci poprawić swojego samopoczucia. Nie wyrzucaj zdjęć ani pamiątek, schowaj je w bezpiecznym miejscu (najlepiej takim, do którego będzie Ci się ciężko dostać) i spróbuj popatrzeć na swoje wspomnienia z sentymentem.

4. Odnów stare kontakty


Twoi bliscy i przyjaciele to wspaniała podpora w tym trudnym okresie, ale nie oszukujmy się - ich widok także przypomina Ci o wspólnie przeżytych chwilach, które teraz przynoszą więcej bólu, niż radości. Dlatego sięgnij po telefon i zadzwoń do dawnych znajomych. Spotkanie z przyjaciółką z liceum, dobrą znajomą z byłej pracy czy dawno niewidzianą kuzynką podziała na Ciebie odświeżająco i pozwoli spojrzeć na swoją sytuację.
Tagi: rozstanie