Przytulajmy się! „Jeśli chcemy być zdrowi, potrzebujemy 8 uścisków dziennie”

przytulanie na zdrowie www.unsplash.com
Dotyk i bliskość wpływa na odporność organizmu, na naszą inteligencję i nastrój. Przytulanie się chroni też przed chorobami wywołanymi stresem.
Małgorzata Germak / 04.03.2020 14:54
przytulanie na zdrowie www.unsplash.com

Jest naturalne, proste, łatwo dostępne i darmowe. Przytulanie się do męża lub dzieci to nie tylko sposób na ukazanie im  uczuć. Dotyk i uściski przekładają się na zdrowie.

Recepta na przytulanie

Przytulanie mogłoby być wydawane przez lekarzy na receptę. Virginia Satir, amerykańska terapeutka rodzinna, uważa, że przytulanie się jest bardzo ważne, aby móc zdrowo funkcjonować.

Potrzebujemy 4 uścisków dziennie, aby przeżyć i 8 uścisków, żeby zachować zdrowie
- mówi ekspertka.

Według niej 12 uścisków dziennie zapewni nam rozwój. Liczne badania potwierdzają - uściski i bliskość oraz wsparcie międzyludzkie jest niczym bufor stresu, a dotyk fizyczny chroni przed chorobami wywołanymi stresem (jak wpływa na nas stres).

Regularnie przytulanie się przekłada się na mniejszą liczbę przeziębień i infekcji dróg oddechowych. A co z przenoszeniem zarazków przez kontakt fizyczny podczas uścisków? Według badaczy nie ma negatywnego wpływu. Badanie opublikowane na łamach pisma „Psychological Science” wykazało, że im częściej ludzie byli przytulani, tym mniejsze prawdopodobieństwo u nich zachorowania.

Z kolei społecznie izolowani pacjenci z chorobą wieńcową mieli niższe wskaźniki przeżycia niż osoby mające kontakt z drugim człowiekiem. A jedna na trzy osoby długotrwale samotna dwa razy częściej twierdzi, że ma słabe zdrowie.

Również doświadczenia na zwierzętach potwierdzają zbawienną moc dotyku. Szczury odstawione od matki wydzielały za mało hormonu wzrostu, ale wystarczyło, że badacze zaczynali głaskać je pędzelkiem, by wskaźniki wróciły do normy.

Co daje przytulanie?

Dotyk i bliskość fizyczna jest niezbędna w każdym związku - buduje zaufanie i bezpieczeństwo emocjonalne. Poprawia komunikację, zwiększa szanse na otwartość i szczerość.

Przytulanie podnosi poziom hormonów takich jak oksytocyna i serotonina (nazywa się ją naturalnym antydepresantem), które budują przywiązanie i poprawiają nastrój. Uściski sprawiają, że stajemy się bardziej empatyczni i czujemy większe zrozumienie w kontakcie z partnerem. Razem ze śmiechem i medytacją przytulanie powinno być w zestawie pierwszej pomocy na lęk i depresję.

Sekrety udanego związku:6 obietnic, które powinna złożyć sobie każda paraKiedy wyznać mu miłość - profesjonalne porady terapeutów par15 pytań, po których rozpoznasz, czy wasz związek ma przyszłość

Redakcja poleca

REKLAMA