Każdy z nas porozumiewa się z innymi. Z bliskimi, współpracownikami, sprzedawcami i przypadkowymi ludźmi. Wartość porozumiewania się jest tak duża, że jego brak może wpływać ujemnie na stan zdrowia, gdyż zaspokaja ono ważne potrzeby.
Potrzeby fizjologiczne
Osoby, które pozbawione są silnych więzi społecznych są bardziej narażone na nagłą śmierć niezależnie od tego, czy palą papierosy, spożywają alkohol i uprawiają jakiś sport. Częściej też chorują, a leczenie ich dolegliwości trwa dłużej w porównaniu z ludźmi, którzy nie są społecznie wyizolowani. Osoby, które chętniej opowiadają o negatywnych doświadczeniach i w ten sposób je przepracowują, cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym, są bardziej zadowolone z życia i mają lepsze samopoczucie, niż te, które przeżywają je w skrytości.
Polecamy: Jak przezwyciężyć lęk społeczny?
Potrzeby tożsamościowe
Porozumiewanie nie tylko poprawia zdrowie i samopoczucie ale jest także bardzo ważnym źródłem wiedzy o nas samych. Poczucie własnej tożsamości powstaje dzięki kontaktom z ludźmi, kształtuje się przede wszystkim w okresie dzieciństwa, stąd ważną rolę w tym procesie pełnią rodzice. Dzięki kontaktom z ludźmi kształtujemy obraz siebie, samoocenę, od nich dowiadujemy się czy jesteśmy ładni czy brzydcy, mądrzy czy raczej przeciętnie inteligentni.
Potrzeby społeczne
Porozumiewanie pozwala także na budowanie relacji z innymi ludźmi. Wyróżniono sześć potrzeb społecznych, które zaspokaja. Należą do nich:
- • potrzeba przyjemności (rozmowa z kimś może być przyjemna, być dobrą zabawą)
- • potrzeba okazywania uczuć (pozwala na okazywanie bliskim troski i zainteresowania)
- • potrzeba przynależności (pomaga w utrzymanie z więzi z bliskimi)
- • potrzeba ucieczki (rozmowa może odwlekać załatwienia różnych spraw, gdy nie mamy na nie ochoty)
- • potrzeba sprawowania kontroli (pozwala na osiąganie własnych celów)
Potrzeby praktyczne
W codziennym życiu wartość porozumiewania się jest nieoceniona. Pozwala powiedzieć lekarzowi w którym miejscu, w jaki sposób i od jak dawna boli nas głowa, sprzedawczyni jaki rodzaj chleba nas interesuje a policjantowi jakiej potrzebujemy pomocy. Umiejętności mówienia i słuchania są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Polecamy: Słuchanie - most łączący ludzi
Prawidłowe porozumiewanie się jest konieczna zarówno dla pięcia się po szczeblach kariery, jak również satysfakcji z życia małżeńskiego, gdzie wzajemna prawidłowa komunikacja odgrywa wręcz kluczową rolę dla jakości związku.